Düşük doğum ağırlıklı yenidoğanlarda genetik ve dermatoglifik analizler
  1. Tez No: 6413
  2. Yazar: SEVİLHAN ARTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Aralık 1987 - Haziran 1988 ayları ara sında Ankara'da Dr.Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi ' nde, Eskişehir'de Anadolu Üniversitesi Rek törlüğü Eğitim ve Uygulama Hastanesi ' nde ve Eskişehir Doğum- evi'nde, İstanbul'da Zeynep Hâmil Hastanesi ' nde doğum yapan 311 anne ve 325 yenidoğan genetik ve dermatoglifik analizler yönünden değerlendirilmiştir. Genetik analizlerde anket ve pedigri formu kullanılmış, 3 11 anneden oluşan grupla birlikte pedigri formu yöntemi ile propozitusların yakınlarının oluşturduğu 4665 aile akraba evliliği, eşlerin yakınlık dereceleri bakımından değerlen dirilmiştir. Araştırma grubu ile pedigrilerden elde edilen grubun akraba evliliği açısından değerlendirilmesi sonucu akraba evliliği oranının azaldığı, ancak halen en çok yapılan. akraba evliliğinin birinci yeğen evliliği olduğu, ortaya çıkmıştır. Parental akrabalığın prenatal ve postnatal kayıplar üze rine etkisi değerlendirildiğinde, akraba evliliği ile özel likle de birinci yeğen evliliği ile prenatal ve postnatal ölümlerin arttığı, ayrıca Morton, Crow ve Muller ( MCM ) kuramının uygulanması sonucunda akraba evliliğinin populas- yona mutasyonal bir yük getirdiği ve bunun sonucunda yaklaşık bir ile üç kişinin akraba evliliği sonucu mutant letal gen bakımından homozigot hale geldiğinde etkileneceği belirlen miştir. Akraba evliliği yapanların eğitiminin temel eğitim düze yinde olduğu ve ayrıca akraba evliliği yapanların normal ev lilik,.yapanlara göre daha erken yaşlarda evlendikleri belir lenmiştir. 263 annede ve 325 yenidoğanda dermatoglif ik analizler röntgen filmi yöntemi ile yapılmış, annelerde parmak ucu örnek tipleri, toplam çizgi sayıları, a-b çizgi sayısı ve11 atd açısı bakımından normal ağırlıklı bebek doğuran annelere göre düşük ağırlıklı, prematüre ve ikiz doğuran annelerin farklılık gösterdiği, TRC ve interdijital bölgelerdeki ör nekler bakımından böyle bir farklılığın olmadığı saptan - mıştır. Diğer taraftan, yenidoğanlarda bu yöntemin uygulan ması ile yenidoğanlarda dermatoglif ik analizlerin yapılabi leceği ortaya konmuştur. Ayrıca normal ağırlıklı bebeklere göre düşük ağırlıklı, prematüre ve ikiz doğan bebeklerin parmak ucu örnek tipleri bakımından farklılık gösterdikleri saptanmıştır. Ancak, interdijital bölgelerdeki örnek tip- lerinde farklılık ortaya konamamıştır. Bu araştırma sonucunda halen ülkemizde yüksek oranda yapılmakta olan akraba evliliklerinin fetal gelişime etki sinin incelenmesinin doğum sonrası bakım yönünden gerekli olduğu, ayrıca düşük ağırlıklı bebek doğuran annelerde ve yenidoğanlarda klinik tanıya yardımcı olması bakımından der- matoglifik analizlerin yapılmasının yararlı alacağı sonucuna, varılmıştır. Anahtar kelimeler : Akrabalık, akraba^.evliliklerinin prenatal ve postnatal kayıplara etkisi, akraba evliliği ile fetal gelişme arasındaki ilişki, yenidoğan larda dermatoglif ik analizler, röntgen filmi yöntemi, düşük ağır lıklı yenidoğanlarda dermal özellikler,
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this study, genetics and dermatoglyphic analysis in 311 mothers and 325 newborns who delivered at Dr.Zekai Tahir Burak Gynecology Hospital in Ankara, Anadolu University Medical Faculty and the Maternity Hospital in Eskişehir, Zeynep Kamil Hospital in Istanbul, have been done on between December 1987 and June 198B. Questionnare and pedigree forms have been applied to mothers and at the end of the evaluation of the forms, the investigation group, contains 311 families and the group that contains *+665 families who were the relatives of the cmothers have been obtained. When both of the groups were evaluated with respect to the consanguineous rate and the frequency of degrees of the consanguineous marriages, it appeared that the rate af consanguinity decreased ^than. the other years, but it is still the most frequent type&of“ marriages than Europe and America. ”:“\ The effects of consanguinity to the prenatal and post natal losses have been investigated by both the frequency and MCM (Morton, Crew and Muller) theory. The losses were seen higher in consanguineous group than the nonconsanguineous and one to three individuals may be affected when tne mutant lethal genes become homozygote becouse of consanguinity. The education level of consanguinity group was lower than the nonconsanguineous one and the marriage age of the mothers in consanguineous group was younger than the non consanguineous. Dermatoglyphic analysis have been obtained by using,X-ray.film from the mothers and the newborns.. Finger tip pattern types, a-b ridge counts, atd angle in the mothers of the different groups showed meaningfull differences. Also, in the infants, the differences in the finger tip pattern types save been seen among the four groups.IV At the end of this investigation, we cancludud that, it is necessary to search the effects of consanguinity to the fetal growth far the care of infants at the neanatal periods, and it is useful to analyse the dermal patterns of the low birth weight infants and their mothers and physicians far the clinical diagnosis. Key words : Consanguinity, the effects of consan guinity to prenatal and postnatal losses, the relationship between consanguinity and fetal growth, dermatoglyphic analysis in newborns, dermal ”features in the low birth weight infants.