Çubuk Çayı kirliliği ve çevresel etkileri
Çubuk Creek pollution and environmental effects
- Tez No: 493621
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR ATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Çevre Mühendisliği, Biology, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada; Çubuk Çayı'nda su kalite parametreleri fiziksel ve kimyasal yönden incelenip bu parametrelerin Yerüstü Su Kalitesi Yönetmeliği (YSKY) ile karşılaştırılması yapılarak çayın kirlilik derecesi belirlenmiştir. Bu amaçla; Ağustos 2012 - Nisan 2013 tarihleri arasında üç farklı istasyondan örnekler alınmış, alınan su örnekleri birbirleriyle ve daha önce yapılan çalışmalarla karşılaştırılmış, yerüstü su kalitesi yönetmeliğine göre Çubuk Çayı'nın su kalitesi belirlenmiştir. Çalışmamızda, Çubuk Çayı YSKY'e göre biyolojik oksijen ihtiyacı (BOİ 5 : 22,5mg/l) IV. sınıf, amonyum azotu elementi (NH 4 –N: 2,34 mg/l) IV. sınıf, nitrit azotu elementi (NO 2 –N: 0,035 mg/l) II. sınıf, nitrat azotu elementi (NO 3 –N: 0,95 mg/l) I. sınıf, fosfat değerine göre (PO 4 : 0,075 mg/l) I. sınıf ve iz elementler (Pb, Cd, Cr, Ni, Mn) değerleriyle I. sınıf su kalitesindedir. NH 4 -N/PO 4 (2,34 / 0,075 = 31,2 mg/l) oranına göre Çubuk Çayı'nda ötrofikasyonu sınırlandıran element P'dir. Önceki çalışmalarla karşılaştırıldığında, bölgeye kurulan atık su arıtma tesislerinden sonra özellikle NO 3 ve PO 4 yönünden daha kaliteli su temin edilmektedir. Organik madde bakımından yoğun olan bölgenin, sanayi kuruluşlarına yakın olması sebebiyle, azot ve fosfor oranlarının yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; Cubuk Creek's pollution rate have been determined by physically and chemically analyzing the creeks water quality paramaters and comparing these to The Surface Water Quality Guideline (YSKY) parameters. For this purpose, water samples taken from three different stations between August 2012 and April 2013 have been compared with each other and previous samples and Cubuk Creek's water quality have been determined according to the surface water quality guidelines. Our study has determined that according to YSKY Cubuk Creek is Class IV according to its need for biological oxygen (BOİ5:22.5mg/l), Class IV with its ammonium nitrogen element (NH4- N: 2.34 mg/l), Class II with nitrite nitrogen element (NO2-N: 0.035 mg/l), Class I with nitrate nitrogen element (NO3-N: 0.95 mg/l), Class I with phosphate (PO4: 0.075 mg/l) and Class I with trace elements (Pb, Cd, Cr, Ni, Mn). According to NH4-N/ PO4 ratio, the limiting element for eutrophication in the Cubuk Creek is P. When compared to previous studies, after the development of wastewater treatment facilities in the area, the water provided has better quality in terms of NO3 and PO4. It is determined that the organically rich area has high nitrogen and phosphor levels due to its proximity to industrial enterprises.