Taze beton işlenebilirliğinin belirlenmesi için alternatif bir öneri
An alternatif suggestion of measurement of fresh concrete's workability
  1. Tez No: 493627
  2. Yazar: İBRAHİM MELİH DOĞANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDUSSAMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüz yapılarında en yaygın yapı malzemesi olarak kullanılan betonun, üretiminden sertleşerek yük taşımaya başladığı zamana kadar birçok aşamadan geçmesi gerekmektedir. Taze betonun karıştırılma, pompalanma, yerleştirilme, perdahlama gibi birçok işlem yapılırken, betonun homojenliğini kaybetmemesi yani işlenebilir olması istenir ve işlenebilir bir beton sağlam bir sertleşmiş beton elde etmek için gereklidir. Günümüzde birçok farklı kullanım yeri için birçok farklı özellikte ve içerikli beton tipi bulunmaktadır. Betonun işlenebilirliğinin ölçülmesinde sıkça kullanılan deneylerin bir çoğu statik deneylerdir. Dinamik deneylerle işlenebilirliğinin ölçümünde betonun kıvamı hakkında çok daha iyi bilgi edinilmektedir. Yapıların sağlam yapılabilmesi amacı ile bu betonların işlenebilirliğinin tespiti için birçok deney yöntemi ve deney aletleri geliştirilmiştir. Bu deney yöntemleri ve deney aletleri taze betonun ölçülmek istenilen özelliklerine odaklandığı için kullanıldığı beton çeşitleri ve kıvamları oldukça kısıtlı kalmıştır. Yapılan bu çalışma ile birden fazla beton çeşidi ve kıvamı için işlenebilirlik testi yapabilecek bir deney aleti ve yöntemi geliştirilmeye çalışılmıştır. Gerçekleştirilen bu deneylerde belirli bir ağırlıkta, farklı tiplerdeki başlıklar takılarak salınım yapan pandül, beton ile teması sonucu kaybettiği enerji tespit edilerek betonun işlenebilirliği ve kıvamı konusunda fikir elde etmek amaçlanmıştır. Yapılan deneyler kapsamında 5 farklı çökme değerine (slump) sahip taze beton grupları oluşturulmuştur ve bu beton grupları ile lifsiz, poliproplen lif ve çelik lifin 3 farklı yüzdesi katılarak oluşturulan toplam 29 farklı taze beton numunesi üzerinde deneyler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Concrete, the most common building material in today's constructions, needs to pass through many stages from production until hardening. Beginning from the mixing of the fresh concrete, it is desired that the concrete will not lose its homogeneity, which means it will be workable, during many processes such as mixing, pumping, placing and finishing and a workable concrete is required in order to obtain a durable hardened concrete. Nowadays, types of concrete with varying properties and contents are used for different purposes. Many of the frequently used tests for the measurement of workability of concrete are static tests. Much better information can be achieved about the consistency of concrete in measurement of workability with dynamic tests. Several test methods and test tools have been developed to determine workability of these concretes in order to make durable structures. As these test methods and test tools focus on the properties of fresh concrete to be measured, the types and consistencies of concrete used in these tests remain very limited. In this study, it has been tried to develop a test tool and test method that will perform workability test on several types and consistencies of concrete. In these test, it was aimed to obtain an idea about the workability and consistency of concrete by determining the energy loss during the contact with concrete of a swinging pendulum, which is attached by different types of headers at a certain weight. Within the scope of the experiments, fresh concrete groups with 5 different slump values were formed and experiments were carried out on a total of 29 different fresh concrete samples which are formed by adding 3 different percentage values of non-fibrous, polypropylene fiber and steel fiber.