Elektrik üretim santralleri bakım programı optimizasyonu
Maintenance scheduling optimization of power plants
- Tez No: 493632
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN SUNGUR TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Güç sistemlerinin işletme, kontrol ve güvenilirliği açısından gerekli olan çalışmalardan bir tanesi üretim bakım programlamasıdır. Bakım çalışmaları sistemdeki teçhizatların ömrünü ve arz güvenliğini arttırırken, teçhizat arızası ve kesintilerden dolayı meydana gelen beklenmedik olayları, işletme ve bakım maliyetlerini azaltmaktadır. Bu nedenle, üretim bakım programlaması sistemin ekonomik ve güvenli olarak işletilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Türkiye'de üretim santrallerinin bakım planlaması, iletim sistemi işletmecisi tarafından arz güvenliği ve şebeke kısıtları göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. Bu çalışmadaki amaç ise, bir yıllık bakım çizelgeleme döneminde elektrik üretim santrallerinden toplanan bakım planlarını, yenilenebilir kaynaklara sahip santrallerin kapasite kullanım faktörleri dikkate alınıp net yedek kapasiteyi en üst düzeye çıkaracak ve sistem güvenilirliğini sağlayacak şekilde optimize ederek yıllık bakım programının hazırlanmasıdır. Bu çalışma kapsamında, üretim bakım programlaması yöntemleri incelenmiş olup, ulusal talep tahmin, yenilenebilir kaynaklara sahip santrallerin kapasite kullanım faktörlerinin belirlenmesi ve üretim bakım programının optimizasyon problemi olarak tanımlanması çalışması yapılmıştır. Bu kapsamda hazırlanan çalışmada optimizasyon problemi olarak tanımlanan üretim bakım programlaması çözülmüş ve doğrulamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the works required for the operation, control and reliability of power systems is generation maintenance scheduling. While maintenance efforts increase the life span of the equipment in the system and the security of supply, it reduces operating and maintenance costs and unexpected events that occur due to equipment malfunctions and interruptions. For this reason, generation maintenance scheduling plays an important role in the economic and safe operation of the system. Maintenance scheduling of generation plants in Turkey, is made taking into account the security of supply and network constraints by the transmission system operator. The purpose of this study is to prepare an annual maintenance schedule by optimizing the maintenance plans collected from the power generation plants during the one-year maintenance scheduling period to maximize the net reserve capacity and to ensure system reliability, taking into consideration the capacity utilization factors of the plants with renewable resources. In this study, the methods of generation maintenance scheduling have been examined and national demand forecasting, determination of capacity utilization factors of plants with renewable resources and identification of generation maintenance scheduling as an optimization problem have been made. In this study, the generation maintenance scheduling, which is defined as the optimization problem, has been solved and verified.