Floroskopi kullanımı retrograt intrarenal cerrahinin başarı oranını gerçekten etkiler mi?
Does the use of fluoroscopy really affect the success rate of retrograde intrarenal surgery?
  1. Tez No: 493631
  2. Yazar: SELÇUK SARIKAYA
  3. Danışmanlar: UZMAN ÇAĞRI ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Floroskopi kullanımı retrograt intrarenal cerrahinin başarı oranını gerçekten etkiler mi? Giriş: Floroskopi kullanımının, retrograt intrarenal cerrahinin başarı oranı üzerine etkisini incelemeye yönelik çalışma planlandı. Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya toplam 385 hasta dahil edildi. Hastaların 284'ü Grup I'de (floroskopi kullanılan) 101'i ise Grup II'de (floroskopi kullanılmayan) idi. Postoperatif başarı, postoperatif 4-6 hafta aralığında kontrastsız bilgisayarlı tomografi tetkiki ile değerlendirildi. Taş olmaması ile 3 mm ve altındaki rezidü taş varlığı başarı olarak kabul edildi. İntraoperatif komplikasyonların sınıflandırılmasında Satava sınıflandırma sistemi, postoperatif komplikasyonların sınıflandırılmasında ise modifiye Clavien sınıflandırma sistemi kullanıldı. Bulgular: Her iki grup arasında yaş ve cinsiyet açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamaktadır. Ortalama vücut kitle indeksi Grup I için 28.48, Grup II için 27.7'dir (p=0.2). Gruplar arasında, taş yerleşimi açısından istatistiksel anlamlı fark bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Does the use of fluoroscopy really affect the success rate of retrograde intrarenal surgery? Introduction: This study was designed to assess the effect of fluoroscopy usage on success rate of retrograde intrarenal surgery. Materials and Methods: 385 patients were involved in this study. 284 of the patients were in group I (fluoroscopy group) and 101 patients were in group II (fluoroscopy-free group). Postoperative success was evaluated with computerised tomograhy between postoperative 4th and 6th weeks. No residual stone or ≤3mm stone fragments were accepted as success. Satava classification system was used to classify intrarenal complications and Modified Clavien classification system was used to classify postoperative complications. Results: There are no statistically significant diference between two groups for age and gender. Mean body mass index was 28.48 for Group I and 27.7 for Group II (p=0.2) There is statistically significant difference for stone location between two groups.