Güneş kulesi alıcı veriminin sayısal analizi
Numerical analysis of solar power tower receiver efficiency
- Tez No: 493646
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ HORUZ, YRD. DOÇ. DR. LEVENT ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, güneş kulelerinde kullanılan harici borulu alıcılar incelenmiştir. Solar Two güneş kulesi alıcısı modellenmiş ve hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) yazılımı olan ANSYS Fluent kullanılarak literatürden elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılarak model doğrulanmıştır. Daha sonra sonuçlar, uygun ışınımsal ve taşınımsal ısı transfer denklemleriyle karşılaştırılmış ve elde edilen sonuçların denklemlerle uyumlu olduğu ortaya konulmuştur. Alıcı ısıl verimini artırmaya yönelik yapılan çalışmalarda; alıcı içerisinde kullanılan ısı transfer akışkanının debisi, çeşidi ve izlediği yolun alıcının ısıl verimine olan etkileri incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda, taşınımsal kayıpların yanında ışınım kayıplarının çok daha fazla olduğu tespit edilmiş ve ışınımdan kaynaklı kayıpların azaltılması için alıcının dış yüzeyine cam kaplanarak yeni bir alıcı modeli tasarlanmıştır. Elde edilen tüm sonuçlar detaylı incelenerek birbirlerine göre olan avantaj ve dezavantajları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the external tubular receivers used in the solar power towers were examined. The model was verified by comparing with the results obtained from the literature using the Solar Two receiver modeled and Computational Fluid Dynamics (CFD) software, ANSYS Fluent. The results are then compared with the appropriate radiative and convective heat transfer equations and the results obtained are shown to be in agreement with the equations. In studies conducted to increase receiver thermal efficiency; the influences to the thermal efficiency of the mass flowrate, the type and the flow path of the heat transfer fluid used in the receiver are investigated. As a result of the analyzes, it was determined that the radiation losses were much higher besides the convective losses and a new receiver model was designed by covering the outer surface of the receiver with glass to reduce radiation losses. All the results obtained are examined in detail and the advantages and disadvantages are presented.