Einstein alan denklemlerinin çözümleri
Einsteins field equations solutions
  1. Tez No: 493645
  2. Yazar: GAZİ GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM YEŞİLTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezde Einstein'ın Genel Görelilik Kuramının matematiksel çatısını oluşturan kendi ismiyle anılan denklem sistemlerinin, uygun uzay – zaman koordinatları içerisinde ve enerji momentum tensörünün hem sıfırdan farklı hem de sıfır kabul edildiği iç çözümleri bulunmaya çalışılmıştır. Bu denklemlerin çözümünde küresel koordinatlarda simetrik ve izotropik uzay–zaman seçilmiştir. Ayrıca, Genel Göreliliğin Newton mekaniğine indirgenmesi ile oluşan Poisson denkleminin çözümleri gösterilmiştir. Son olarak, farklı metrik tensörlerin kullanılması durumunda alan denklemlerinin genel yapısı ve genel görünümü hakkında bilgi verilmiş, belirlenen uzaydaki etkileri gösterilmiştir, ayrıca tüm metrik ifadeleri genel olarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the solutions of the Einstein field equations are found in the convenient space-time for both the vanishing and non-vanishing energy-momentum tensor. In the solutions of the Einstein equations, some metric tensors which have symmetric and isotropic space-time characteristics are chosen. Also, the solutions of the Poisson equations obtained by the general relativity in a classical Newtonian limit are also shown. Finally, the structure of the Einstein field equations within the different space-time metric tensors are described and these metric tensors are compared.