Kuaterniyonik polinom denklemleri
Quaternionic polynomial equations
  1. Tez No: 493655
  2. Yazar: BÜŞRA AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tezde Dmytro Mierzejevski'nin“ Linear manifolds in sets of solutions of quaternionic polynomial equations of several types”adlı makalesi referans alınarak çeşitli tiplerden kuaterniyonik polinom denklemlerinin çözümleri sırasıyla split ve kompleks kuaterniyonlar için incelenmiştir. Bu inceleme için doğrudan hesaplama temel metodu ve üç boyutlu hiperdüzlemler ile arakesit yöntemleri kullanılmıştır. Gerekli teoremler ve önermeler ifade edilmiş ve bunların ispatları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the solutions of quaternionic polynomial equations of various types are investigated for split and complex quaternions respectively, with reference to Dmytro Mierzejevski's article“Linear manifolds in sets of solutions of quaternionic polynomial equations of several types”. For this study, the direct calculation basic method and the three-dimensional hyperplanes and intersection methods are used. The necessary theorems and proposals have been expressed and proved.