Tuğla duvarların çelik levha/şerit kullanılarak kesme davranışının iyileştirilmesi
Enhancing shear behaviour of masonry walls with steel sheet/strips
- Tez No: 493674
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAĞMUR KOPRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Türkiye yapı stoğunda, mimari gereksinimlerden dolayı farklı kalınlık ve boyutlarda boşluklu/boşluksuz tuğla duvarlar bulunmaktadır.Tuğla duvarlar, yığma yapılarda düşey statik yükleri taşımada yeterli olsa da çoğu zaman, yatay doğrultudaki deprem yüklerini taşımada yetersiz dayanım ve rijitlik sergilemektedir.Bu nedenle, hasar görme riskiyle karşı karşıyadırlar. Binalarda güçlendirme amacıyla, birçok yöntem denenmiş ve literatürde yerini almıştır. Yapılmış olan çalışma, literatürden farklı olarak mevcut duvarların yıkılmadan, güçlendirilmesi ve böylece, binada işlev kaybı, uzun yapım süresi, kesitlerin büyütülmesi ve yapıyı kullananların yapım süresi boyunca tahliye edilmesi gibi olumsuzlukların meydana gelmemesini amaçlamaktadır. Böylece, hızlı uygulanabilir ve kesitleri büyütmeyen yeni bir tekniğin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Deneysel çalışmada duvar malzemesi olarak, boşluklu yığma tuğla,dolu harman tuğla ve gazbeton kullanılarak 12 adedi referans numunesi olmak üzere, toplam 36 adet deney numunesi üretilmiştir. Güçlendirilen deney elemanları üzerinde 3 farklı çelik deseni uygulanmış ve kesme taşıma yükü üzerinde duvar malzemesi ve güçlendirme biçiminin etkisi araştırılmıştır. Deneyler sonucunda,önerilen güçlendirme yöntemi ile elde edilen kayma dayanım artışı, numunelerin deformasyon ve enerji tüketme kapasiteleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are porous and full brick walls in different thicknesses and dimensions in building stock of Turkey due to architectural requirements. In masonry buildings although the strength of brick walls is sufficient for vertical loads, they exhibit inadequate strength and rigidity in horizontal direction. Therefore, they are exposed to risk of damage. Many studies have been carried out for the aim of strengthening and they have substituted in literature. The investigation made intends strengthening existing walls without destroying them and thus it intends that problems do not come true like loss of building function, long construction time, enlargement of cross sections and evacuation of users during the construction period. Thus it is intended to improve a technique that is fast applicable and does not enlarge cross sections. A total of 36 test elements that 12 of them are reference elements were produced by using porous masonry brick, full blend brick and aerated concrete. Three different steel patterns were applied to the specimens and the effect of wall material and type of strengthening on shear carrying load has been investigated. As the result of experiments, the shear strength increase, deformation and energy absorption capacities of the elements were compared.