Nütrisyonel riketsli çocuklarda farklı D vitamini tedavilerinin kemik mineral dansitesine etkileri
- Tez No: 49372
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MELTEM ENERGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Nütrisyonel riketsde farklı D vitamini tedavilerinin BMD (Bone Mineral Density) 'ye olan etkilerini araştırdığımız bu çalışmaya yaşları 4-19 ay olan 40 riketsli ve 20 kontrol grubu olmak üzere toplam 60 çocuk katıldı. Hastalarımızın tedavi öncesi ve bir ay sonra kontrole geldiklerinde Ca, P, AP, PTH ve 25 OH D3 seviyelerine bakıldı. Radyolojik olarak ta el bilek grafileri çekildi ve QCT (Quantitative Computed Tomography) ile lomber vertebralardan BMD'leri ölçüldü. Bu tetkikler kontrol grubunda bir kez yapıldı. Hastalarımız üç gruba ayrıldı. 1. gruba 300.000 İÜ oral, 2. gruba 300.000 İÜ intramüsküler ve 3. gruba da 600.000 İÜ oral D3 vitamini tedavisi uygulandı. 2 ve 3. grupta tedaviden sonra Ca ve P'daki artış birinci gruptan fazla olmakla birlikte her üç grupta da klinik ve biyokimyasal iyileşme yönünden istatistiki olarak fark yoktu. 3. grupta üç hastada önemli semptoma yol açmayan hiperkalsemi gözlendi. Riketsli hastların BMD'leri 213.5±30.3 mg/cm3 tü ye tedaviden sonra anlamlı yükselişle 258.1 ±34 mg/cm3 olmuştu (p. M. tm'iA Dinccm
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study; we investigated the effects of different vitamin D therapy methods on bone mineral density (BMD) in 60 children, (mean age 8,9 ± 3 range 4-1 9 months) forthy with nutritional rickets and 20 of then as a control group. Before starting therapy and 1 month after therapy; Ca, P, AP, PTH, 25 OH D3 valves were detected, wrist radiographies were taken and their BMD valves were measured by QCT (Quantitative Computed Tomography). There measurements were also taken for control group. Our patients were divided into three groups. In the first group 300.000 İ.Ü orally, in the second group 300.000 İ.Ü İM, and in the third group 600.000 İ.Ü orally vitamin D3 therapy were used. İt was observed that after therapy in second and third group, Ca and P levels increased much more than the first group never the less, there were no clinically and laboratory difference in improvement among these three groups. In the third group, only three patients had asymptomatic hypercalsemia.