Nutrisyonel riketsde oksidatif stres belirteçleri
  1. Tez No: 194519
  2. Yazar: HAKAN DÖNERAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ORBAK
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZETOrganizmada normal metabolik reaksiyonlar sırasında üretilen serbestradikaller, antioksidan moleküllerle denge halindedir. Bu kritik dengenin serbestradikallerin aşırı birikimi veya antioksidanların eksikliğine bağlı olarak bozulmasısonucunda oksidatif stres oluşmaktadır. İn vitro çalışmalar, oksidatif streste aktifD vitamininin tartışmalı bir role sahip olduğunu göstermektedir. Nutrisyonelrikets daha çok D vitamini eksikliği sonucunda görülen bir hastalıktır. LiteratürdeD vitamini eksikliğinin oksidatif stres üzerinde olan etkisini inceleyen bir çalışmabulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, nutrisyonel riketsli hastalarda Dvitamini eksikliğinin oksidan ve antioksidan moleküller üzerine olan etkisiniaraştırmaktır.Nutrisyonel rikets tanısı almış 20 çocuk (12 erkek, 8 kız) çalışmaya dahiledildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTFree radicals generated during normal metabolic reactions in theorganism are in balance with antioxidant molecules. Oxidative stress occurswhen this critical balance is disrupted due to depletion of antioxidants or excessaccumulation of free radicals. In vitro studies are showed that active vitamin Dhas a controversial role in oxidative stress. However, there is no presence anystudy examining effect on oxidative stress of vitamin D deficiency in theliterature. The aim of this study investigates effects on the oxidant andantioxidant molecules of vitamin D deficiency in patients with the nutritionalrickets.Twenty children (12 male, 8 female) diagnosed nutritional rickets wereincluded the study. All of them had normal anthropometric measures and nofindings of systemic disease or local infection. All patients were givenparenterally 300.000 IU of single dose 25(OH) D and perorally 50-mg/kg/dcalcium lactate for ten days.