Yağlı tohumlardan süperkritik karbon dioksit yöntemiyle ilaç etken bileşenlerinin özütlenmesi
Extraction of active pharmaceutical components from oily seeds by supercritical carbon dioxide method
  1. Tez No: 493720
  2. Yazar: LEVENT NURALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜRÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bilim adamları, çeşitli bitkilerde 5000'in üzerinde flavonoid bileşiğini karakterize etmişlerdir. Flavonoidler, polifenollerin alt gurubu olup bitkiler tarafından sentezlenen en büyük grupdur. Flavonoidler antioksidan antimikrobiyal, antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahiptirler. Bu özellikler laboratuvar çalışmaları ile kanıtlanmıştır. Günümüzde anti kanser amaçlı olarak önleyici tedavilerde sıklıkla kullanılmaktadır. Quercetin rutin ve kaempferol (QRK) bileşikleri dikkat çekici flavonoidlerdir. Bu flavonoidlerin miktarsal tayini için ekonomik değeri olmayan iğde çekirdeği, ayva çekirdeği ve kızılçam kozalağı kullanılmıştır. Bu çalışma süperkritik şartlarda CO2'in çözücü olarak kullanıldığı özütleme çalışmasıdır. Bu çalışmada süperkritik özütlemede önemli değişkenler olarak bilinen özütleme süresi, basınç, sıcaklık, parçacık boyutu, CO2 akış hızı ve yardımcı çözücü olarak etanolün etkisinin özüt miktarı ve toplam QRK miktarları üzerine etkileri araştırılmıştır. İdealize edilen çalışma sonuçlarına göre kızılçam kozalağında tespit edilen en yüksek özüt ve QRK miktarı kendi çalışma koşullarında sırasıyla 72,28 mg/g ve 7,95 µg/g olarak tespit edilmiştir. İdealize edilen çalışma sonuçlarına göre iğde çekirdeğinde tespit edilen en yüksek özüt ve QRK miktarı kendi çalışma koşullarında sırasıyla 66,51 mg/g ve 4,84 µg/g olarak tespit edilmiştir. İdealize edilen çalışma sonuçlarına göre ayva çekirdeğinde tespit edilen en yüksek özüt ve QRK miktarı kendi çalışma koşullarında sırasıyla 212,40 mg/g ve 6,47 µg/g olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Scientists have been characterized over 5.000 flavonoid compounds in the various plants. Flavonoids are the biggest group which synthesized by plants and they are subgroup of polyphenols. Flavonoids have antioxidant, antimicrobial, antiviral and antibacterial properties. These properties were proved by laboratory studies. Nowadays flavonoids are in use as preventive treatment for anticancer applications. Quercetin rutin and kaempferol (QRK) compounds are remarkable flavonoids. The quantities of these flavonoids were analyzed from Turkish pine cone (pinus brutia pine cone), oleaster (Elaeagnus angustifolia) and quince (Cydonia oblonga) seeds as unvalued economical sources. This study is extraction study in which carbon dioxide were used as solvent at supercritical conditions. In this study, the effects of extraction time, pressure, temperature, particle size, carbon dioxide flow rate and ethanol as co-solvent that are known as important parameters on supercritical extraction, on quantity of oil amounts and total QRK amounts were investigated. The idealized results indicate that the quantities of oil and QRK extracted from Turkish pine cone (pinus brutia pine cone) were optimum with amounts of 72.28 mg/g and 7.95 µg/g respectively at their optimum conditions. The idealized results indicate that the quantities of oil and QRK extracted from oleaster (Elaeagnus angustifolia) were optimum with amounts of 66.51 mg/g and 4.84 µg/g respectively at their optimum conditions. The idealized results indicate that the quantities of oil and QRK extracted from quince (Cydonia oblonga) were optimal with amounts of 212.40 mg/g and 6.47 µg/g respectively at their optimum conditions.