Fuzzy metrik uzaylar ve sezgisel fuzzy metrik uzaylar üzerine
On fuzzy metric spaces and intuitionistic fuzzy metric spaces
  1. Tez No: 493721
  2. Yazar: EBRU YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN EFE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında ilk olarak, fuzzy metrik uzaylarda konvekslik kavramı farklı bir yol ile tanımlanmış ve örneklendirilmiştir. Aynı zamanda fuzzy metrik uzaylarda hiperkonvekslik kavramı literatürde ilk defa tanımlanmış ve hiperkonveks fuzzy metrik uzayın bazı temel özellikleri verilmiştir. Ayrıca fuzzy metrik uzaylar için m-ayrılabilirlik kavramı ile hiperkonvekslikten daha zayıf bir özellik olan m-hiperkonvekslik kavramı verilmiş olup, herhangi bir fuzzy metrik uzay için hangi şart altında, m-hiperkonveksliğin hiperkonveksliğe eşdeğer olduğu ispatlanmıştır. Son olarak, sezgisel fuzzy metriğin alt sınıfları olan sabit sezgisel fuzzy metrik ve kuvvetli sezgisel fuzzy metrik kavramları verilmiş ve bu alt sınıflar arasındaki ilişkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly, the notion of convexity in fuzzy metric spaces was defined in a different way and it was exemplified. At the same time, the notion of hyperconvexity in fuzzy metric spaces was introduced for the first time in the literature, and the basic properties of hyperconvex fuzzy metric spaces were given. Also, the definition of m-seperability and m-hyperconvexity which is a weaker property than hyperconvexity were given and it was proved that under which condition m-hyperconvexity is equivalent to the hyperconvexity in fuzzy metric spaces. Finally, stationary intuitionistic fuzzy metric and strong intuitionistic fuzzy metric which are the subclasses of intuitionistic fuzzy metric were defined and the relationships between them were investigated.