Penye döküntü oranının ve büküm katsayısının kompakt pamuk ipliklerden üretilen örme kumaş performans özelliklerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of effects of combing noil percentage and twist coefficient on performance properties of knitted fabrics produced from compact cotton yarns
- Tez No: 493742
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Pamuk ipliği üretiminde iplik yapısı içerisindeki kısa lif oranının iplik kalitesi üzerinde önemli etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Eğirme işlemi sonucunda iplik yapısına dâhil olan liflerin ortalama uzunluğu iplik mukavemet, uzama, düzgünsüzlük, tüylülük gibi kalite parametreleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Ring iplik üretiminde temelde karde ve penye olmak üzere iki üretim sistemi kullanılmaktadır. Karde ve penye iplik üretimindeki tek fark penyeleme işlemidir. Penyeleme işlemi ile şerit içerisindeki kısa lifler, neps ve çepel biraz daha temizlenerek ayrılır. Ayrıca liflerin paralelliği mükemmelleştirilir. Penyeleme işlemi sonucunda kullanılan pamuğun kalitesine ve makine ayarlarına bağlı olarak yüzde 8 – 25 arasında döküntü oluşmaktadır. Bu çalışmada farklı numara ve büküm katsayılarında üretilen penye kompakt ipliklerin penye döküntü oranının iplik kalitesi üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, iplik numunelerinden örme kumaşlar üretilerek iplik değişkenlerinin(numara, büküm katsayısı, penye döküntü oranı) kumaş mekanik ve konfor performanslarına etkileri incelenmiştir. Bu amaçla tez kapsamında Ne 30/1 ve Ne 40/1 kompakt pamuk iplik numuneleri üretilmiştir. Her bir iplik numarası için 3 farklı büküm katsayısı (αe=3, αe=3,5 ve αe=4) ve 3 faklı penye döküntü oranı (yüzde 14,16 ve 18) olmak üzere toplam 18 adet iplik numunesi elde edilmiştir. Daha sonra, iplik numunelerine mukavemet, uzama, tüylülük ve düzgünsüzlük ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilerek farklı iplik numara değerlerinde ve büküm katsayılarında penye döküntü oranının kompakt pamuk iplik kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Ayrıca, iplik numunelerinden aynı örgü tipi ve kumaş yapısında örme kumaşlar üretilmiştir. Kumaşlara ağartma işlemi uygulanmıştır. Daha sonra, kumaşlara mekanik (aşınma dayanımı ve patlama mukavemeti) ve konfor (hava geçirgenliği ve su buharı geçirgenliği) performans testleri uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak analiz edilerek, iplik karakteristiği ile kumaş performansı arasındaki ilişkiler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is known that short fiber ratio in yarn structure has significant effect on yarn quality for cotton yarn production. At the end of the spinning process, the average length of the fiber included into the yarn structure has important effect on yarn quality parameters such as strength, elongation, unevenness and hairiness. The ring spinning system consists of two main manufacturing systems; carded and combed yarn production. The only difference between carded and the combed yarn is the combing process. The combing process facilitates removing of more short fibers, neps and thrash. Additionally, the parallelization of the fibers is perfected. The noil percentage of the combing process is between 8-25 percent depending on the cotton quality and machine adjustments. In this study, it is aimed that the effect of combing noil percentage on yarn quality for different yarn counts and twist coefficients is investigated. Additionally, knitted fabric samples were produced with same yarn samples to investigate effect of yarn variables (yarn count, twist coefficient, combing noil percentage) on fabric mechanic and comfort performances. For this aim, in the content of the thesis Ne 30/1 and 40/1 compact cotton yarn samples were produced. For each yarn counts, 3 different twist coefficients (αe=3, αe=3.5 and αe=4) and 3 different combing noil percentages (14, 16 and 18) were determined and so totally 18 yarn samples were obtained. Then, breaking strength-elongation, unevenness and hairiness measurements of the yarn samples were performed. The results were evaluated statistically and the effect of combing ratio for different yarn counts and twist coefficients on compact cotton yarn quality were investigated. Moreover, knitted fabric samples were produced from the yarn samples with constant pattern and fabric structure. The fabric samples were applied bleaching process. Then, fabric mechanical (abrasion resistance and bursting strength) and comfort (air permeability and water vapor permeability) performance test were carried out. The results were analyzed statistically and the relationships between yarn sample characteristics and fabric performance were revealed.