Mikrofilament inceliğinin ve atkı sıklığının su iticilik bitim işlemi görmüş bezayağı ve panama kumaşların performans özelliklerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of microflament fineness and weft sett on the performance properties of water repellent plain and hopsack woven fabrics
- Tez No: 493741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KÜBRA KAYNAK, PROF. DR. YASEMİN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüz yapay lif endüstrisindeki en önemli gelişmelerden biri şüphesiz lif çaplarının mikro ve nano boyutlara indirilmesidir. Mikrofilament dokuma kumaşlar su iticilik özelliği gerektiren çadır, yağmurluk, spor giysilik dış kumaşı ve uyku tulumu dış kumaşı gibi alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Mikrofilament ipliklerden üretilmiş dokuma kumaşlar gibi lifler ve iplikler arasındaki boşlukları az olan sıkı yapılı kumaşlara su iticilik bitim işlemi uygulanmasıyla iyi derecede su geçirmezlik değerleri elde edilebileceği öngörüsü literatürde mevcuttur. Halihazırda, florokarbon bitim maddesi ile su iticilik kazandırılmış mikrolif kumaşlar su itici tekstillerin önemli bir grubunu meydanagetirmektedir. Bu tez çalışması kapsamında, su iticilik bitim işlemi uygulanmış mikrofilament dokuma kumaşlarda; atkı sıklığı ve filament inceliğinin kumaş performans özelliklerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, doku tipi olarak 1/1 Bezayağı ve 3/2 Panama seçilmiştir. Bu doku tipleri için çözgü sıklığı sabit tutularak, farklı atkı sıklığı değerleri seçilmiştir. Filament inceliğinin etkisinin saptanması amacıyla atkı yönünde 110 dtex doğrusal yoğunluktaki polyester iplikte 1,14 dtex, 0,76 dtex, 0,57 dtex ve 0,33 dtex, olarak farklı filament incelikleri uygulanmıştır. Elde edilen numunelere aynı koşullarda su iticilik bitim işlemi uygulanmış ve bitim işlemi sonrasında performans özellikleri test edilerek atkı sıklığı ve filament inceliğinin bu özelliklere etkileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important developments in synthetic fiber industry is introducing fiberswith micro and nano dimensions, undoubtfully. Microfilament woven fabrics are generally used for fabrics requiring water repellency such as tent, raincoat, sportswear and sleeping There is a foresight in the literature that good water resistance values can be achieved by water repellent finishing of low porous fabrics withhigh sett woven fabrics produced from microfilament yarns.Microfilament woven fabrics treated with water repellent finish by fluorocarbons are an important part of water repellent textiles. In this thesis, it is intended to investigate the effects of weft sett and filament fineness on woven fabric performance properties of water repellent finished microfilament woven fabrics. For this purpose, 1/1 plain weave and 3/2 hopsack weave types are selected. Different weft sett values were selected for these weave types with the same warp sett. Different filament finenesses were applied as 1,14 dtex, 0,76 dtex, 0,57 dtex and 0,33 dtex in weft direction with 110 dtex yarn linear density. The woven samples were applied with water repellent finish at the same conditions and then, the effects of weft sett and filament fineness on the fabric performance characteristics of these samples were determined.