Japon bıldırcınlarında (Coturnix coturnix Japonica) farklı renklerde şerit led aydınlatmanın performans parametreleri üzerine etkisi
The effect of lightening of strip led in different colors in Coturnix coturnix japonica on performance parameters
  1. Tez No: 493743
  2. Yazar: ÖMER GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLİN ÇİÇEK RATHERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Denemede kafes içi sürekli aydınlatma ve farklı ışık kaynaklarının (led ışık) Japon bıldırcınlarında performans parametrelerine olan etkisi incelenmiştir. Bıldırcınların kafese giriş ağırlıkları tartılarak tespit edilmiş ve grup içerisindeki canlı ağırlık ortalamaları birbirine yakın olacak şekilde kafes bölmelerine rastgele dağıtım yapılmıştır. Canlı ağırlık tartımları haftalık olarak, tüketmiş oldukları yem miktarları ise günlük olarak kayıt altına alınmıştır. Denemede kullanılan bıldırcınlar on günlüktür. Denemede Beyaz, Sarı, Kırmızı ve Mavi şerit led olmak üzere farklı renklerdeki aydınlatma kaynakları kullanılmıştır. Bu ışık kaynakları aracılığıyla bıldırcınların performans parametreleri incelenmiştir. Bıldırcınların; büyüme, yaşama gücü, yem tüketimi, yumurta verimleri ile ilgili parametreler ve canlı ağırlık değişimleri araştırılmıştır. Deneme sonunda kanibalizm görülme durumu en az kırmızı renkteki aydınlatmada en fazla ise sarı renkteki aydınlatmada meydana gelmiştir. Muamele grupları arasında deneme süresi boyunca; yaşama gücü oranı, canlı ağırlık ortalaması, ilk on yumurta ağırlığı toplamı, ortalama yumurta ağırlığı, yumurtlamaya başlama yaşındaki veriler istatistiki bakımdan etkileri önemsiz bulunmuştur (P>0.05). Haftalık yem tüketimi 2. haftadaki farklılık istatistiki olarak önemli (P0.05).
Özet (Çeviri)
In the experimentation, continuous lighting of in-cage of different light sources on performance parametrs in Japanese (Coturnix coturnix japonica) were examined. The weights of entry to cage of quails were determined by weighing and averages of live weight in the group were distributed randomly as close to each other to cage sections. Scales of live weight were recorded weekly, the amounts of feed they have consumed were recorded daily. The quails used in the experiment are ten days. In the experimentation, different colors of lighting sources were used, including White, yellow, red and blue strip led. Performance parameters of quails were examined by these light sources. Parameters related to quails growth, viability, feed consumption, egg yield and gain of live weight were analyzed. At the end of the experimentation, cannibalism occrured at least in the red color and the most in the yellow color. Among the groups of treatment during the experimentat period; the survival rate, the avarage of live weight, the sum of the first ten egg weights, the average egg weight, the data at the age to start ovulation were found to bestatiscally insignificant (P>0.05). The weekly consumption of feed was found to be statistically significant in the second week (P0.05).