Bursa ili İnegöl ilçesinde ortaokul öğrencilerinin sayısal derslerdeki başarısını etkileyen etmenlerin lojistik regresyon yöntemi ile incelenmesi
Analyzing of the factors affecting middle school students' success in numerical courses in Bursa province, in Inegol district with logistic regression
  1. Tez No: 493744
  2. Yazar: ÇİĞDEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırma 5, 6, 7. ve 8. sınıf düzeyindeki öğrencilerin sayısal derslerindeki başarısını etkileyen genetik ve çevresel etmenlerin etkisini tespit etmek için yapılmıştır. Bu araştırmada Bursa/İnegöl ilçesindeki altı farklı ortaokuldan seçilen 2561 öğrenciye ait örneklem grubu dikkate alınmıştır. Bağımlı değişkeni öğrencilerin sayısal derslerdeki başarı düzeyi olan araştırmanın bağımsız değişkeni ise, öğrencinin okula başlama yaşı, öğrencinin kendine ait odasının olması, öğrenciye ait ders kitabı dışında kaynağın olması, anne-babanın eğitim durumu ve meslekleri, öğrencinin kalıtsal hastalığı, öğrenciye ait bilgisayar olması, öğrencinin yaşadığı yer (il/ilçe/köy), kardeş sayısı, sayısal dersleri sevip sevmemesi, matematik ve fen bilimleri dersine evde ne kadar çalışma süresi ayırdığı durumlarıdır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the genetic and environmental factors affecting students' achievements in the 5th, 6th,7th and 8th grades numerical courses. In this study; A sample group consisting of 2561 students chosen from six different middle schools in Bursa Province, İnegöl District was taken into consideration. The study's independent variable, whose dependent variable is the students' success level in numerical courses, is that students' age to start school, having own room of the student, having any other source book except for school books, parents' education status and their professions, the hereditary illness of the student, having a personal computer, the place where the student lives in (province, district, village), the number of the sibling, liking the numerical courses or not and the time they allocate on math and science courses at home.