İstatistiksel ilişki ölçüleri
Statistical relations measures
  1. Tez No: 493745
  2. Yazar: MURAT SÖZEYATARLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmada, araştırmacıların yöntem ve çalışmalarına başlarken verilerin hangi ölçekle ele alınacağı ve bu ölçek doğrultusunda verilere hangi istatistiksel ilişki ölçülerinin uygulanacağı hakkında bilgi verilmektedir. Bu amaç doğrultusunda istatistiksel ilişki ölçüleri testlerinden oluşan toplam 18 test incelemeye alınmıştır. Ayrıca Kahramanmaraş' ta eğitim veren üç farklı lise türünde 2148 öğrenciden alınan veri seti üzerinde istatistiksel ilişki ölçüleri uygulamalı olarak incelenmiştir. Bu amaçla Kahramanmaraş' ta Fen lisesi, Anadolu lisesi ve Meslek lisesinde okuyan öğrencilerden alınan bilgiler kullanılmıştır. Çalışmada, cinsiyet, babanın eğitim durumu, özel oda durumu, kardeş sayısı, bilgisayar durumu, yaşadığı yer, özel der alma durumu, öğrencinin yaşı, öğrencinin vücut ağırlığı ve ailenin gelir durumu gibi faktörlerin lise türüne etkisi istatistiksel ilişki ölçüleri ile değerlendirilmiştir. Aralıklı veya oran ölçekli veri setlerine parametrik testler, sınıflayıcı veya sıralayıcı ölçekli veri setlerine ise parametrik olmayan testler uygulanmıştır. Sonuç olarak bu tez çalışmasında ilişki ölçüleri testleri ile, öğrencinin lise türünü etkileyebileceği düşünülen faktörlerin, etki dereci ve yönünün ne olduğu belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, starting with the researches method and studies, which scale used and in accordance with this scale, which data statistical relationship measures to be applicated were given. In accordance with this aim, 18 tests were taken into consideration which consisted of statistical relationship measures tests. Also, data sets which were taken from2148 students from three different high schools in Kahramanmaraş were examined practically on statistical relationship measures. With the aim of this, knowledge that were taken from the students from Science High School and Vocational High School were used. In the study, the effects of the factors like gender, education status of the father, private room status, number of siblings, computer status, living place,taking private lesson status, age of the student, body weight of the student and the income of the family on the effect of high school type were evaluated with the statistical relationship measures. Parametric test were applied to the data sets which are intermittent scale or proportional scale. And non parametric testa were applied to the data sets which are classifier scale or sequential scale. As a result, in the thesis study, the effect of factors that were thought to effect the student's high school type, effect degree and direction were tried to be determined with the relationship measures test.