Kahramanmaraş sarımsağında (Allium sativum L.) kitlesel fide elde etmek amacıyla in vitro gövde diski üretim tekniğinin kullanımı
The usage of in vitro stem disc culture for mass seedling production in Kahramanmaras garlic (Allium sativum L.)
  1. Tez No: 493755
  2. Yazar: AYŞE GÜLÇEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. İRFAN ERSİN AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Araştırmanın amacı Kahramanmaraş'ta yoğun olarak yetiştirilen yöresel sarımsakta, dişlerle yapılan üretim sonucu ortaya çıkan kayıpları azaltmak için alternatif çoğaltma materyali sağlanmasıdır. Bu amaçla sarımsak dişlerinin gövde disklerinden in vitro'da doğrudan bitkicik elde edilmesine çalışılmış; MS besi ortamına eklenen bitki büyüme düzenleyicilerden BAP'ın 1.0, 1.5 ve 2.0 mg l-1; GA3'in 0.5, 1.0 ve 1.5 mg l-1; 2-IP'in 0.75, 1.00 ve 1.25 mg l-1; Kinetin'in 1.0, 2.0 ve 3.0 mg l-1; TDZ'nin 0.75, 1.00 ve 1.25 mg l-1; NAA'nın 0.5, 1.0 ve 1.5 mg l-1 konsantrasyonları test edilmiştir. Çalışmada daha çok kardeşlenme oranları ve kardeş sayıları ele alınmış; kallus oluşturma durumları da incelenmiştir. En iyi kardeşlenme sağlayan bitki düzenleyicilerinin 2-IP (sırasıyla 1.00, 0.75 ve 1.25 mg l-1'de % 53.8, % 45.5 ve % 40.0) ve Kinetin (2.00 mg l-1'de % 35.3) olduğu belirlenmiştir. Denemede en fazla kardeş sayısına 1.9 adet kardeş/eksplant ile 1.00 mg l-1 2-IP dozunda ulaşılmıştır. Kallus oluşumunda en iyi sonucu % 68.8 ile 0.5 mg l-1 NAA dozu vermiştir. Çalışmadan sarımsakta hızlı fide elde etmek ve bunu üretimde kullanabilmek amacıyla ümit vaat eden sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to provide an alternative propagation material in order to reduce the losses resulting from the production by cloves in commonly cultivated local garlics in Kahramanmaraş. For this purpose, it was tried to generate plantlets directly from stem dics of the garlic teeth in vitro; and of the plant growth regulators added to MS media, BAP was tested at the concentrations of, 1.0, 1.5 and 2.0 mg l-1; GA3 was at 0.5, 1.0 and 1.5 mg l-1; 2-IP at 0.75, 1.00 and 1.25 mg l-1 of; kinetin at 1.0, 2.0 and 3.0 mg l-1; TDZ at 0.75, 1.00 and 1.25 mg l-1 of; and NAA at 0.5, 1.0 and 1.5 mg l-1 of. In the study, while mostly shoot ratios and shoot numbers were investigated; callus formation have also been examined. The best shoot providing plant regulators were determined as 2-IP (53.8%, 45.5% and 40.0% in 1.00, 0.75 and 1.25 mg l-1, respectively) and Kinetin (35.3% in 2.00 mg l-1). The maximum shoot number was reached with 2-IP at the dose of 1.00 mg l-1 as 1.9 shoot/explants. The best result in callus formation was observed in 0.5 mg l-1 NAA supplemeted media with the ratio of 68.8%. At the end of the study, hopeful results were obtained in terms of reaching fast seedling and its use in garlic production.