Alçak gerilim elektrik dağıtım hatlarında meydana gelen kayıpların tespiti için nesnelerin interneti tabanlı modüler sistem tasarımı
Internet of things based modular system design for detection of losses occuring in low voltage electricity distribution lines
- Tez No: 838383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT İZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Elektrik enerji talebinin gün geçtikçe artış göstermesi toplumların gelişmişlikleri ile paralellik göstermekte, bununla beraber artan ihtiyacın tersi yönde bazı enerji kaynaklarının ihtiyaçları karşılamada yetersiz kalması ve çevreye zararları yeni enerji kaynaklarının araştırılmasını zorunlu kılmıştır. Enerjinin yetersizliği gerek yaşam standartlarını düşürmekte gerekse de hizmet ve üretimi durdurabilecek kadar riskli, gelecek nesillerin yaşamını olumsuz etkileyecek gibi kritik bir çevresel faktördür. Son yıllarda yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaştırma çalışmaları bununla beraber mevcut enerjinin tüketiminde verimli enerji tüketimi, tasarruf tedbirleri ile kayıpların azaltılmasına yönelik bilinçlendirme kampanyaları, teşvikler; ülkelerin enerji politika ve stratejilerinin ana temaları haline gelmektedir. Ülkemizde de yeni teknolojiler beraberinde teşvik politikalarıyla tasarruflu enerji tüketimini yaygınlaştırma çabaları ve çevresel etkilerinin gözetilmesi eksenli ilerlemektedir. Bu sebeple de teknik kayıpların azaltılması adına yatırım programları genişletilerek eski elektrik şebekeleri yenilenmekte yanı sıra teknik olmayan kayıplar için de elektrik dağıtım firmaları hizmet bölgelerine özgü etkin mücadele yöntemlerini geliştirilmesine çalışmaktadır. Bu çalışmamızda nesnelerin interneti (IoT) tabanlı bir sistem tasarlanarak alçak gerilim seviyesinde teknik ve teknik olmayan kayıpların tespiti problemlerine çözüm üretmiş ve gelecekte özellikle Türkiye'deki yüksek kayıplı elektrik dağıtım hizmeti sunan kuruluşların alçak gerilim yeraltı elektrik enerjisi dağıtım şebekelerine entegrasyonunun sağlanabileceği, mevcuttaki akıllı saha yönetimlerinin bir parçası olması hedeflenmektedir. Bu sayede teknik olmayan kayıpların tespitini kolaylaştırılması, teknik kayıpların da haberleşme teknolojine bağlı olarak daha erken tespit edilebilmesini mümkün hale gelebilecektir. Çalışmamız düşük bir maliyetle elde edilebilen sistem ve donanımsal bir yapıya sahiptir. Sistem tasarımımız, mevcut kullanılan takip sistemlerine entegre edilebilir hem de tek başına çalışabilme yeteneğine sahip esnek bir yapı şeklinde tasarlanmıştır. Bu çalışma ile enerji dağıtım kuruluşları, tüketicilerinin ihtiyaç duyduğu kaliteli enerji hizmeti sunabilen ve akıllı saha yönetimini daha da etkin kullanabilmesini hedeflemekteyiz.
Özet (Çeviri)
The increasing demand for electrical energy day by day is in parallel with the development of societies, however, on the contrary to the increasing need, the inadequacy of some energy resources to meet the needs and their harm to the environment have necessitated the search for new energy sources. Insufficiency of energy is a critical environmental factor that not only reduces living standards but also is risky enough to stop services and production and negatively affect the lives of future generations. In recent years, efforts to popularize renewable energy sources, as well as awareness campaigns and incentives for efficient energy consumption, saving measures and reducing losses in the consumption of existing energy; are becoming the main themes of countries' energy policies and strategies. In our country, efforts to popularize efficient energy consumption and environmental impacts are progressing with new technologies and incentive policies. For this reason, in order to reduce technical losses, investment programs are expanded and old electricity networks are renewed, while electricity distribution companies are trying to develop effective combat methods specific to their service areas for non-technical losses. In this study, by designing an internet of things (IoT) based system, we have produced a solution to the problems of detecting technical and non-technical losses at the low voltage level, and in the future, especially the organizations providing high loss electricity distribution services in Turkey can be integrated into low voltage underground electrical energy distribution networks, and the existing smart field managements can be achieved. It is intended to be a part of In this way, it will be possible to facilitate the detection of non-technical losses and to detect technical losses earlier depending on communication technology. Our work has a system and hardware structure that can be obtained at a low cost. Our system design is designed as a flexible structure that can be integrated into existing tracking systems and has the ability to work alone. With this study, we aim to enable energy distribution companies to provide the quality energy service their consumers need and to use smart field management more effectively.