Kahramanmaraş koşullarında değişik bezelye çeşitleri ile yabani bezelye türlerinin verim ve verim unsurlarının incelenmesi
The research of the yield and yield components of different peas varieties and wild peas species under the conditions of Kahramanmaras
- Tez No: 493779
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇÖLKESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırma; 2015-2016 ekim yılında Kahramanmaraş merkeze 7 km uzaklıkta bulunan Tarımsal Araştırma Enstitüsü arazisinde yürütülmüştür. Farklı bezelye çeşitleri ile yabani bezelye türlerinin verim ve verim unsurlarını incelemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada, Utrillo, Bolero, Reyna, Nihal, Jof, Karina çeşitleri ile P.sativum (yabani), P.elatius (erkenci), P.elatius (geçci) yabani türleri kullanılmıştır. Bu araştırmada çeşitlerin; çiçeklenme süresi (gün), bakla oluşum süresi (gün), çiçeklenme-bakla oluşum süresi (gün), olgunlaşma süresi (gün), bitki boyu (cm), bakla sayısı (adet), dal sayısı (adet), 1000 tane ağırlığı (g), dekara verim özellikleri incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre dekara verim ortalamalarına göre en düşük değer, Karina (17.7 kg) çeşidinden elde edilirken, en yüksek değer aynı grupta yer alan Nihal (115.7 kg), Reyna (107.0 kg), Utrillo (101.3 kg), P.sativum (yabani) (74.8 kg), Bolero (66.0 kg), P. elatius (geçci) (60.8 kg), Jof (45.0 kg), P.elatius (erkenci) (23.3 kg), çeşit ve türlerinden elde edilmiştir. Araştırma sonucunda yabani bezelye türlerinin dekara verim ortalaması 53 kg, kültür bezelye çeşitlerinin dekara verim ortalaması ise 75.5 kg olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out at the Agricultural Research Institute, located 7 km away from the center of Kahramanmaraş, in growing season 2015-2016. It was conducted to investigate the yield and yield components of different types of peas and wild peas. Utrillo, Bolero, Reyna, Nihal, Jof, Karina pea varieties and P.sativum (wild), P.elatius (early), P.elatius (late) wild peas species were used. Inflorescences period (day), broad bean formation period (day), inflorescences-broad bean formation period (day), effloresce period (day), the height of plant (cm), the number of broad beans (number), the number of branches (number), the weight of 1000 grains (g), the decare yield characteristics of varieties were examined in this research. According to the results obtained from the research and the seed yield averages, the lowest values were obtained from Karina (17.7 kg) and the highest values were obtained from the species and varieties of Nihal (115.7 kg), Reyna (107.0 kg), Utrillo (101.3 kg), P.sativum (74.8 kg), Bolero (66.0 kg), P. elatius (60.8 kg), Jof (45.0 kg), P.elatius (23.3 kg) which take part in the same group. As a result of the research, the seed yield average of wild peas species was found 53 kg and the seed yield average of peas varieties was found 75.5 kg.