Bitkisel omega-3 kaynağı olarak semizotunun (Portulaca oleracea L.) değerlendirilmesi
Determination of some properties of purslane (Portulaca oleracea L.)
  1. Tez No: 493782
  2. Yazar: RAMAZAN KEKİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TURGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Semizotu (Portulaca oleracea L.), doğada kendiliğinden yetişen Portulacaceae familyasına ait tek yıllık bir bitkidir. Yabani bir bitki olarak değerlendirilmesine rağmen beslenmedeki yeri ve önemi son yıllarda anlaşılmıştır. Türkiye'nin çeşitli yörelerinde pirpirim, semizebe, cibile, elmelik, soğukluk adı ile bilinmekte ve ekşili çorba, salata, cacık, börek iç malzemesi, sebze yemeği olarak tüketilmektedir. Bu çalışma semizotunun bazı özellikleri ile bitki ve tohumdaki α-linolenik asit miktarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Analizler Kahramanmaraş'ın aynı bölgesinden eylül ayında temin edilen semizotu ve tohumları üzerinde yapılmıştır. Semizotu ve tohumunun GC ile yapılan analizlerinde toplam yağ asidi bileşimlerinin semizotunda %23,626, tohumda ise %28,160'lık kısmının α-linolenik asit olduğu tespit edilmiştir. Semizotu bitkisinde yapılan analizlerin ortalama bulguları şu şekildedir: kuru madde miktarı %3,22, nem %96,78, kül %0,79 ve protein miktarı %1,23 olarak bulunmuştur. C vitamini ise 220 mg/kg olarak tespit edilmiştir. Semizotunun titrasyon asitliği sitrik asit cinsinden %0,12 olarak belirlenmiştir. Ayrıca ortalama 1066 mg/kg Na, 15550 mg/kg K, 21990 mg/kg Ca, 3744 mg/kg P, 1698 mg/kg Fe, 67,1 mg/kg Mn, 14490 mg/kg Mg, 27,89 mg/kg Zn, 0,00339 mg/kg Se, 20,88 mg/kg Cu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purslane (Portulaca oleracea L.) is a one year plant that grows by itself in the nature from Portulacaceae family. Although, it's considered as a wild plant in recent years importance in nutrition is understood. In various regions of Turkey, it known as pirpirim, semizebe, cibile, elmelik, soğukluk and consumed as sour soup, salad, tzatziki, patty filling, vegetable meal. The aim of this study is to determine some characteristics and content of α -linolenic acid of the plant itself and seed. Analyses are made with purslanes and purslane seed that provided from Kahramanmaras. In the analysis of the purslane and seed by GC, 23.626% of the total fatty acid composition was found to be α-linolenic acid in the purslane and 28.16% in the seed. Amount of dry matter in purslane plant was %3,22, amount of moisture %96,7, ash content %0,79, protein %1,23 was found. The amount of vitamin C was identified as 220 mg/kg. Titration acidity of purslane was determined as %0.12 in terms of citric acid. Heavy metal content was found as 1066 mg/kg Na, 15550 mg/kg K, 21990 mg/kg Ca, 3744 mg/kg P, 1698 mg/kg Fe, 67.1 mg/kg Mn, 14490 mg/kg Mg, 27,89 mg/kg Zn, 0,00339 mg/kg Se, 20,88 mg/kg Cu.