İstatistik dersi online uygulama hesaplayısı
Online aplication calculator of statistics course
- Tez No: 493781
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İstatistik, Education and Training, Statistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Temel İstatistik dersi ön-lisans ve lisans programlarında genellikle zorunlu bir derstir. Öğrenciler, eğitimciler ve araştırmacılar tarafından hemen hemen her bilim alanında kullanılır. Hem resmi hem de yaygın eğitim sistemine kayıtlı yüz binlerce öğrenci istatistik dersleri alıyor ve bu kurslara binlerce eğitimci katılıyor. Etkinliği çoğu insan tarafından kabul edilen matematik ve istatistik derslerinin artan başarısının bir yönü uygulamalı eğitim biçimidir. Bu çalışmada, temel istatistik dersi için bir web sitesi hazırlanmıştır. Bu web sitesi aracılığıyla, öğrenciler konu ile ilgili sınırsız pratik yapma şansına sahip olacaktır. Öte yandan, eğitimciler çok sayıda örnek ve sınav sorusu oluşturmak için bu hizmeti kullanabileceklerdir. Ayrıca araştırmacıların bu çalışmayı t, z, ki-kare, regresyon ve korelasyon gibi basit analizler için yararlı bulacaklarına da inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
“Basic Statistics”is usually a mandatory course for associate degree and undergraduate programs. It is used in almost every scientific field by students, educators and researchers. Hundreds of thousands of students registered in both formal and non-formal education systems receive statistics courses and thousands of educators provide these courses. Applied education is a way of increasing success in Maths and Statistics courses and most of the people agree upon its effectiveness. In this study, a website for online applications for basic statistics course is prepared. Via this website, students will have the chance for unlimited practice regarding the subjects that they were taught in Statistics courses. On the other hand, the educators will be able to use this service to generate a great number of examples and exam questions. It is believed that also researchers would find this study useful for simple analyses such as t, z, chi-square, regression and correlation.