Sanayi kaynaklı düşük yoğunluklu polietilen (LDPE) shrink filmi ambalaj atıklarından ve akrilik elyaf teleflerinden elektrospinning yöntemiyle membran üretimi
Membrane production by electrospinning from industrial low density polyethylene (LDPE) shrink packaging wastes and acrylic fiber wastages
  1. Tez No: 493783
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAĞMUR UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Çevre Mühendisliği, Polymer Science and Technology, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
1970'li yıllardan itibaren ticari olarak yaygınlaşan Membran filtrasyon prosesleri, son yıllarda gerek atık su ve gerek içme suyu arıtımında birçok farklı tip ve modifikasyonda kullanılmaktadır. Membran teknolojilerinin günümüzde böylesine önem kazanması ve çok tercih edilmesinin yanında yüksek maliyetli oluşu da göz ardı edilemeyecek bir husustur. Bu proseslerin en önemli dezavantajı olan maliyet sorunu, günümüzde bilim insanlarının üzerinde durduğu bir konudur. Bu sebepten dolayı yeni hammadde arayışları ile birlikte, daha az maliyetli üretim teknikleri araştırmacılar tarafından araştırılmaktadır. Bu çalışmamızın amacı; Sanayi kaynaklı Düşük Yoğunluklu Polietilen (LDPE) Shrink Filmi Ambalaj atıklarının ve Akrilik Elyaf teleflerinin değerlendirilmesi suretiyle, elektrospinning cihazında Membran üretilmesidir. Bunun için sanayi kaynaklı temiz LDPE Shrink filmi ambalaj atıkları ve Akrilik Elyaf telefleri çalışmamızda esas hammadde olarak kullanılmıştır. LDPE atıklarının ve Akrilik Elyaf teleflerinin elektrospinning cihazına beslenmesi için solüsyonlar hazırlanmış ve bu hazırlanan solüsyonlar elektrospinning cihazına beslenmiştir. Uygun ortam şartları sağlandıktan sonra, bu solüsyonlardan üretilen liflerin yapıları incelenmiştir. Daha sonra, membran üretimi için, optimizasyon yapılarak en uygun LDPE-Akrilik solüsyonu hazırlanmıştır. Hazırlanan solüsyondan elektrospinning yöntemiyle elde edilen nanolifler, Polipropilen (PP) nonwoven (dokumasız) destek tabakası üzerine kaplanarak; filtrasyon amacıyla kullanılabilecek bir membran haline getirilmiştir. Daha sonra üretilen membran, gerçek atıksu kullanılarak; karakterizasyon ve filtrasyon performans analizlerine tabi tutulmuştur. Karakterizasyon ve filtrasyon performans analizleri neticesinde, gözlemler ve sonuçlar ayrıntılı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since 1970s, The Membrane filtration processes which have become commercially widespread are used in many different types and modification of wastewater and drinking water treatment. Today, in addition to importance and preference of membrane technologies, having high cost is an issue that can't be ignored. The problem of cost which is the most important disadvantage of membrane processes is an issue where researchers focus on it. Because of that reason, researchers investigate less costly production techniques with the searching the new raw material. The aim of our study is membrane production with evaluation of Industrial Low Density Polyethylene (LDPE) shrink film packaging wastes and Acrylic fiber wastages on the electrospinning device. For that, ındustrial LDPE shrink film packaging wastes and acrylic fiber wastages were used as bases raw materials on the our study. The applicable solutions have been prepared from LDPE wastes and acrylic wastages to feed on the electrospinning device and these prepared solutions have been fed to electrospinning device. After the suitable environment conditions were provided, fibers that were produced from these solutions have been investigated. Later, for membrane production, most appropriate LDPE-Acrylic solution was prepared by optimization. The obtained nanofibers from prepared solution by electrospinning process have been become into a membrane which can be used for filtration by covering on the PP nonwoven support layer. After, produced membrane's characterization and filtration performance analyzes were carried out by using real waste water. As a result of characterization and filtration performance analysis, observations and results have been discussed in detail.