Tier metoduyla uçaklardan kaynaklanan emisyonların belirlenmesi Kahramanmaraş Havalimanı örneği
Determination of emissions from aircraft with Tier method: A case study in Kahramanmaras Airport
- Tez No: 493784
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAN BABAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Sivil havacılık; küreselleşme ve ekonomik gelişmelerle beraber hızlı bir şekilde büyümektedir. Havalimanı işletmelerinin artışıyla uçaklardan kaynaklanan emisyonların hava kalitesini olumsuz bir şekilde etkilemesi, uçak emisyonlarını incelenmesi gereken önemli bir çevresel mesele haline getirmektedir. Uçaklar LTO (iniş/kalkış) ve seyir aşamalarında küresel iklim değişikliği üzerinde olumsuz etkiye sahip olan sera gazları ve diğer hava kirleticilerinin oluşumunda önemli bir etkiye sahiptir. Bu emisyonların gelecekte oluşturabileceği olumsuz etkilerin azaltılmasına yönelik teknolojik stratejilerin geliştirilebilmesi doğru ve güvenilir emisyon envanter çalışmalarıyla mümkündür. Bu çalışma ile Kahramanmaraş Havalimanında 2016 yılı için uçakların LTO ( iniş/ kalkış) esnasında oluşturduğu sera gazları (CO2, CH4, N2O) ve hava kirleticileri (CO, NOX, SO2, NMVOC) IPCC (Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli) metodları ile belirlenmiş Tier yaklaşımlarına göre tahmin edilmiştir. ve uçakların LTO esnasında oluşturduğu SO2 emisyonlarının, Kahramanmaraş ilinin hava kalitesi üzerindeki etkisi kutu (box) modellemesi yardımıyla tahmin edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Civil aviation is fast-growing together with developing economies and globalisation. Airport air quality emissions from aircraft affect the growth of operation in a negative way, makes an important environmental issue that should be examined by aircraft emissions. Aircrafts is having a significant impact the formation of greenhouse gases and other air pollutants that have a negative impact on global climate change the LTO (landing/take-off) and cruise phase. The development of technological strategies to reduce the potential negative effects of these emissions in the future is possible with accurate and reliable emission inventory studies. In this study the greenhouse gases (CO2, CH4, N2O) and air pollutants (CO, NOX, SO2, NMVOC) which occured during the LTO (landing /take off) of aircrafts at Kahramanmaraş Airport for 2016 year have estimated according to the Tıer approaches determined by the IPCC. SO2 emissions occured during LTO cycle of aircrafts were tried to be estimated by means of box modeling effect on air quality of Kahramanmaraş.