An economic analysis of fish farming in Northern region of Iraq
Kuzey Irak bölgesinde balık yetiştiriciliğinin ekonomik analizi
- Tez No: 493786
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMA AKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Irak'ta 1980'lerde meydana gelen İran-Irak savaşı ve Kuveyt operasyonları nedeniyle su ürünleri sektörü ve özellikle balık yetiştiriciliği olumsuz yönde etkilenmiştir. Petrol kirliliğinden kaynaklanan çevresel bozulmalar nedeniyle balık yetiştiriciliği azalmıştır. Bugün Irak'ta tarımsal teknoloji ve gıda güvenliği ile ilgili kısa ve uzun dönemli yerel çalışmalar yapılmamaktadır. Bu çalışma Irak'ın kuzey bölgesinde yer alan Erbil ilçesinde balık üretimi ve gelişimindeki gelişmeleri analiz etmek için yürütülmüştür. Ayrıca araştırmada balık üretimi ve toplam gelir için üretim fonksiyonu tahminleri yapılmıştır. Araştırmada 60 işletmeden elde edilen veriler kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, balık üretiminde etkili faktörler; üretici yaşı, eğitim durumu, deneyim, üretim alanı, gölet sayısı, toplam balık sayısı, proje zamanı, balık üretim zamanı, balık ağırlığı, balık ölüm oranı ve balık satış fiyatıdır. Ancak taşıma ve yakıt maliyetleri ve havuzların tamirinin gelir üzerinde etkisi olmadığı saptanmıştır. Cobb-Douglas üretim fonksiyonu sonuçlarına göre, kullanılan tüm girdilerdeki %1'lik bir artış toplam geliri %0.08 azalttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aquaculture sectors and specifically fish farming in Iraq have been severely affected as consequences of the Iran–Iraq war in the 1980s and the invasion of Kuwait operation (Desert Storm). Both disruptions and arising of environmental effects from oil pollution, have significantly decreased fish farming. Today's outlook for agricultural technology and international food relief for short and/or long term community of local food security in Iraq does not bode. The present study was carried out to analyse fish productions and advancements in its development in Erbil governorate in the Northern Region of Iraq. The study was involved 60 farms. The study is also aimed to obtain the estimates of production function for fish production and total income. Results showed that age of farmers, educational status, fish farming experience, size of project, number of ponds, total fingerlings entering, age of projects, time of fish production, weight of sold-fish, number of fish mortality, and price of one kg of fish sale were statistically significant effects on fish production. However, costs of transportation, petrol and gas and ponds repair have negative effects on total income, but they are not significant. In addition, 1% increase in these independent variables might relatively decrease the total income that mean when increase 1% of all cost variables may decrease total income by 0.08%.