Ilısu baraj gölü havzasının balıkçılık potansiyeli açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the Ilısu dam lake basin in terms of fishing potential
  1. Tez No: 713629
  2. Yazar: ALİ HAYDAR GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. RAMAZAN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Ilısu Baraj Gölü Türkiye'nin yapmış olduğu yeni ve büyük barajlarındandır. 2020/2021 döneminde Ilısu Barajı ile ilgili çalışmalar yapılmıştır. Ilısu Baraj Gölü su ürünleri yetiştiriciliği ve avcılığı bakımından önemli potansiyel teşkil etmektedir. Baraj gölü suyunun fiziko-kimyasal parametrelerinden Nitrit Azotu 0,35mg/lt, Nitrat Azotu 2,33 mg/lt belirlenmiştir. İnsan beslenmesi açısından yağ asitlerinin önemi olduğundan örnek bir balığın (C. gibelio)(Block 1782) yağ asidi analizinde n-3/n-6 oranı 1.26 bulunmuştur. Çalışma alanında su ürünleri ile ilgili kooperatif henüz kurulmamıştır. Balıkçıların kullandıkları ağların yapısı nedeniyle daha çok karaca (Capoeta trutta)(Heckel, 1843), siraz(Capoeta umbla)(Heckel, 1843), bıyıklı balıklar (Barbus sp.)(Heckel, 1843), şabut (Barbus grypus)(Heckel,1843), bizir veya pullu (Carasobarbus luteus)(Heckel,1843), yayın (Silirus triostegus)(Heckel,1843) gibi balıkların satışının yapıldığı görülmüştür. Ilısu Baraj Gölünün balıkçılık için su kalitesi, balıkçıların avlamış olduğu ekonomik türler ile yağ asidinin belirlenmesi gibi durumlarıyla potansiyelinin belirlenmesi çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Ilısu Dam Lake is one of Turkey's newest and largest dams.Ilısu dam studies were carried out in the 2020-2021 era. In terms of farming and fishing, the Ilısu dam lake offers a lot of potential. The physico-chemical properties of dam lake water were used to determine nitrite nitrogen concentrations of 0.35 mg/lt and nitrate nitrogen concentrations of 2.33 mg/lt. The n-3/n-6 ratio of a sample fish (C. gibelio) was determined to be 1.26 in the fatty acid analysis, which is significant for healt and nutrition. In the research region, there has yet to be constructed an aquaculture cooperative. Fish such as trout barb (Capoeta trutta), tigris scraper (Capoeta umbla), barbel(Barbus sp.), mahseer (Barbus grypus) mezopotamian himri( Carasobarbus luteum) mezopotamian catfish (Silirus triostegus) are mostly sold depending on the structure of the fishermen's catches. It has been investigated to assess the Ilısu dam lake's potential, including water quality for fishing, economic species obtained by fishermen and fatty acid analysis.