Investigation of the effectiveness in the solid phase extraction studies of the graphene hybrids
Grafen hibritlerinin katı faz ekstraksiyon çalışmalarında etkililiğinin incelenmesi
- Tez No: 493787
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM KARABÖRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı Pb2+ ve Hg2+ metal iyonlarının insan vücudu ve çevreye verdiği zararları engellemek için grafen esaslı hibrit malzemenin katı faz ekstraksiyonları için kolon dolgu malzemesi olarak etkili bir şekilde kullanılabilirliğinin gösterilmesidir. İlk olarak, hummer metodu ile grafen oksit sentezlenmiş daha sonrada 3-(trimethoxysilyl) propylamine ile silanlanmış ve 3,5-dichloro-salicylaldehyde ile fonksiyonlandırılmıştır. İkinci olarak, tüm fonsiyonlandırma ve sentezleme basamaklarından sonra yapılan işlemlerin doğruluğu FTIR, XRD, UV-Vis, TGA, TEM, SEM ve EDX cihazları kullanılarak teyit edilmiştir Son olarak, bath metodu kullanılarak grafen esaslı hibrit malzemenin adsorpsiyon ve desorpsiyon özellikleri incelenmiştir. Adsorpsiyon çalışmalarına pH, sıcaklık, süre ve artan madde miktarının etkileri ICP-AES cihazı yardımıyla incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar grafen esaslı hibrit malzemenin atık ve içme sularından ağır metal iyonlarının çıkarımında etkili bir şekilde kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is figure out the usage efficiency of Graphene based hybrid material as close pocket adsorbent material for Solid Phase Extraction (SPE) to gain Pb2+ and Hg2+ metal ions, from environment to prevent their causes for human body and eco-system. Firstly, Graphene oxide was synthesized via Hummers method which include sequences of strong oxidizers on grafite then Graphene oxide (GO) was silanized by 3-(trimethoxysilyl) propylamine later Graphene oxide-Schiff base material was fuctualized by the reaction of silanized-graphene oxide with 3,5-dichloro-salicylaldehyde. Secondly, after each functuonilation and synthesized steps the structure of compounds were determined thanks to Fourier transform infrared spectroscopy, X-ray Diffraction, UV-Vis spectroscopy, Thermogravimetrical analysis (TGA), Transmission electron microscopy (TEM), Scanning Electron Microscopy (SEM) and Energy Dispersive X-ray spectroscopy (EDX). Finally, the adsorption and desorption abilities of graphene hybrid material for Pb2+ and Hg2+ metal ions were investigated via to using the Batch system. The concentration on adsorption effect of pH, temperature, contact time and other properties of the materials were examined by ICP-AES. These results showed that graphene based-hybrid material were effectively usefull material for the adsorption of heavy metal ions from waste and drinking waters.