Farklı leonardit ve sulama düzeylerinde toprağın su tutma kapasitesi ve kıvırcık yaprak salata (Lactuva Sativa Var. crispa) verim bileşenleri
Different leonardite and irrigation levels of water holding capacity and curry leaves (Lactuva Sativa Var. crispa) yield compounds
- Tez No: 493785
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERTAN SESVEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Araştırmada farklı düzeylerde leonardit ve su rejimi altında kıvırcık yaprak salatanın (Lactuva sativa var. crispa) su tüketimi ve tarımsal verimliliğe olan etkileri incelenmiştir. Çalışma sera koşullarında saksı denemesi olarak yürütülmüştür. Çalışma 6 yinelemeli olmak üzere 12 farklı konuda tesadüf blokları deneme deseninde tasarlanmıştır. Konular leonardit düzeyleri olarak; L0: (Kontrol), L5: (%5 leonardit + %95 toprak), L10:( %10 leonardit + %90 toprak) ve L20: (%20 leonardit + %80 toprak) ve sulama için S100 (tam sulama), S80 ve S60 iki kısıntılı sulama şeklinde oluşturulmuştur. Bitki su tüketimi saksıların tartımı yoluyla belirlenmiştir. En yüksek su tüketimi L0S100 kontrol konusunda 9.74 litre ile gerçekleşmiş iken en düşük L20S60 uygulamasında 5.52 litre olmuştur. En yüksek WUE, 46.55 g/l ile L10S80 uygulaması ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the research, the effects of water consumption and agricultural productivity on curly leaf salad (Lactuva sativa var. crispa) were examined under leonardite at different levels and water regimes. The study was carried out under the greenhouse conditions as a pot experiment. The study was designed to test random blocks with 6 replications in 12 different treatments. The subjects were formed as L0: (Control), L5: (5% leonardite + 95% soil), L10: (10% leonardite + 90% soil) and L20: (20% leonardite + 80% soil) with S100 (full irrigation) and S80, S60 (two deficit irrigation treatments). Plant water depletions were monitored by weighing the pots. The highest water consumption was achieved with 9.74 l for L0S100 control (non-leonardite applied potting soil), while it was lowest as 5.22 l for the L20S60. The highest WUE was obtained with L10S80 application with 46.55 g l-1.