P25 metodu ile Kahramanmaraş yapı stokunun incelenmesi
Investigation of Kahramanmaras building stock by P25 rapid
- Tez No: 493794
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET METİN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada Kahramanmaraş ilindeki yapı stokunun hızlı değerlendirme yöntemi ile incelenmesi amaçlanmıştır. Kısa sürede birçok yapının deprem güvenliği hakkında bilgi sahibi olmak amacıyla yapı stokunun incelenmesi hızlı değerlendirme yöntemlerinden biri olan P25 hızlı değerlendirme yöntemi ile yapılmıştır. Kahramanmaraş ilinde bulunan kamu binalarından ve özel binalardan ildeki bütün binaları temsil edecek şekilde 334 adet bina seçilmiştir. İncelemede binaların 100 üzerinden puanlamaya tabi tutarak 15 puanın altındaki binalar çok riskli guruba; 15 ila 35 puan arasındaki binalar, ayrıntılı inceleme bandında; 35 puandan yüksek binalar az riskli gurupta değerlendirilmiştir. İncelenen 334 adet binadan 18 tanesi çok riskli gurupta 195 tanesi ayrıntılı inceleme bandında 121 tanesi az riskli gurupta çıkmıştır. Bu Çerçevede; 1. Bölümde; Giriş, önceki araştırmalar ve literatür taramasına yer verilmiştir ve bu bölümde bina stokunun incelenmesine öncülük yapan farklı ülkelerdeki uygulamalardan aktarımlar yapılmıştır. Literatür gözden geçirilerek bu alanda yapılan çalışmalar incelenmiş ve değerlendirme yöntemlerindeki gelişmeler aktarılmaya çalışılmıştır. 2. Bölümde; hızlı değerlendirme yöntemleri ele alınmış ve bu yöntemlerin nasıl uygulandığını gösterir örnekler sunulmuştur. Binaların deprem vb. etkilerden dolayı çökme riskine karşı önceden tedbirler alınmasına yönelik çalışmalar söz konusu edilmiştir. P25 hızlı değerlendirme yöntemi detaylı bir şekilde anlatılmış, yöntemin bilimsel gelişimi ve binalara nasıl uygulandığı açıklanmaya çalışılmıştır. 3. Bölümde; araştırma alanının tanımı yapılmış, örneklemin özelliklerinden bahsedilmiş ve araştırmamızın yöntemi açıklanarak uygulamalardan örnekler aktarılmıştır. 4. Bölümde; çalışma alanından elde edilen sonuçlar aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the building stock in Kahramanmaraş province by rapid evaluation method.In order to have knowledge of the earthquake safety of many buildings in a short period of time, the building stock was inspected by P25 rapid evaluation method which is one of the rapid evaluation methods.334 buildings are selected from public and private buildings in Kahramanmaraş province to represent all buildings in the city. In the survey, the buildings were scored over 100 points, buildings blow 15 points entered a very risky group, buildings between 15 and 35 points buildings were assessed in the detailed examination band, above 35 points buildings were evaluated in the low risk grup.Of the 334 buildings examined, 18 were in the high risk grup; 195 were in the detailed examination band and 121 were in the low risk grup. In this context; In the first chapter;introduction, previous researchand literatüre review are presented and in this chapter applications from different countries related with rapid evaluation of buildings are given. By reviewing the literature, studies, conducted in this area, have been examined and developments in evaluation methods are given. In the second chapter;rapid evaluation methods have been evaluated and examples,showing how these methods are applied are presented. Studies, towards precautionary measures aganist collapse risk of building due to earthquake and etc. The P25 rapid evaluation method is explained in a detailed way, the method's scientific progress and how applied to the buildings are explained. In the third chapter; the research area is defined, the features of the samples are mentioned and the examples from the applications are given. In the lastchapterresults the results obtained from the studyare given.