Cinsiyet ve sınıf düzeylerine göre ortaokul öğrencilerinin fen bilimleri dersine yönelik tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of attitudes towards science subjects of secondary school students according to gender and grade level
  1. Tez No: 493793
  2. Yazar: BURCU BABAOĞLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞBA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı; ortaokul 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersine yönelik tutum puanlarının incelenmesidir. Tez çalışmasında öğrencilerin fen bilimleri dersine yönelik tutum puanları ile cinsiyet, sınıf düzeyi, anne ve baba mesleği, popüler bilim dergilerini takip, internet ortamında eğitici siteleri kullanma ve fen bilimlerini sevme gibi değişkenlere göre değerlendirmelerde bulunulmuştur. Araştırmanın örneklemini 2016/2017 eğitim-öğretim yılında Kahramanmaraş ili Dulkadiroğlu ilçesine bağlı 2 farklı ortaokulda öğrenim gören 1209 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada ortaokul öğrencilerinin tutum puanlarını ölçmek için araştırma kapsamında geliştirilen 25 maddelik 5' li Likert tipinde“ Fen Bilimleri Dersine Yönelik Tutum Anketi ”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS-15 paket programında değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde öğrencilerin fen bilimleri dersine yönelik tutum puanlarının bağımsız değişkenlere göre ilişkisini incelemek için tek yönlü varyans analizi (one way ANOVA), tukey testi ve bağımsız örnekler t testi kullanılmıştır. Ortaokul 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersine yönelik tutum puanlarının olumlu ve yüksek olduğu fakat; öğrencilerin tutum puanları ile cinsiyetleri arasında ve tutum puanları ile sınıf düzeyleri arasında anlamlı bir farkın olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research secondary school 5. 6., 7. and 8. a review of scores of attitude towards science-grade students a lesson. Thesis students attitude towards science scores with gender, grade level, mother and father profession, popular science magazine the following week, according to variables such as educational sites on the Internet, using their love of Science and the assessments have been taken in. The sample of the study in the academic year 2016/2017 2 different junior high schools students studying in Kahramanmaraş province Dulkadiroğlu township 1209. To measure the attitude of secondary school students in the study developed in the scope of the research the scores of 25-5 point likert-type " was used to survey attitudes towards science lesson. The obtained data SPSS-15 package program were evaluated. Data analysis to examine the relationship between independent variables attitude towards science scores of students in a lesson, one way analysis of variance (one way ANOVA), tukey's test and independent samples t-test was used. Middle school 5. 6., 7. and 8. grade students a science lesson and positive attitude towards high scores, but students ' attitude scores and attitude scores with gender, grade levels, it is concluded that there is a significant difference between.