Germencik (Aydın- Türkiye) jeotermal sahasının, jeolojik, jeokimyasal ve hidrojeolojik modelinin araştırılması
Germencik (Aydin-E Turkey ) geothermal field, geology, geochemicals and hydrogeological studies
- Tez No: 493795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEMİN DARBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, Büyük Menderes grabeninde keşfedilmiş olan jeotermal kaynakların en önemlilerinden biri olan Germencik Jeotermal Sisteminin jeolojik, jeokimyasal ve hidrojeolojik modelinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma alanı, Aydın ilinin 30 km batısında yer almaktadır. Menderes Masifi Metamorfitleri genel olarak, gnays, kuvarsit, mermer ve şistlerden oluşmaktadır. Bugüne kadar geçirmiş olduğu deformasyonlar nedeniyle oldukça çatlaklı ve kırıklı bir yapıya sahip olan birim içerisinde özellikle mermer ve kuvarsit düzeyleri metamorfizma etkisi ile daha da pekişerek suyla ayrışmaya karşı daha dayanımlı bir hale gelmiştir. Çalışma sahasında toplanan jeotermal su örneklerinin majör iyon analizleri Schoeller ve Piper diyagramları kullanılarak değerlendirilmiştir. Suda bulunan anyon ve katyonların kökeni ise kimyasal analiz sonuçlarına göre açıklanmıştır. Değerler, sıcak su örneklerinin aynı yerde kümelendiklerini göstermektedir. Kaynak suyunda yapılan jeokimyasal analiz sonuçlarına alkali elementlerin miktarı (Na++K+) toprak alkali elementlerin miktarına göre (Ca+2+Mg+2) göre daha fazla bulunmuştur, dolayısıyla Piper diyagramına göre değerler, 2. bölgede bulunmaktadır. Analiz sonuçları, en fazla bulunan iyonların sodyum ve bikarbonat iyonları olduğunu ortaya koymuştur. Kaynak suyunun fasiyes tipi iseNa-HCO3 olarak tespit edilmiştir. Sahadaki jeotermal akışkan sıcaklıkları 160o C-170oC arasında değişmektedir. 18O ve 2H izotop analiz sonuçlarına göre inceleme alanından alınan tüm sıcak su örnekleri meteorik kökenlidir. Kökeni meteorik olan suların yeraltında dolaşım yolu uzadıkça radyoaktif bozunmaya uğraması nedeniyle Trityum (3H) değerlerinin düşük olması beklenir. Çalışma sahasında bulunan suların Trityum (3H) değerleri düşük, iletkenlikleri ise yüksektir. Buna göre Germencik sıcak sularının akiferle temas süresinin oldukça uzun olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to make up geological, geochemical and hydrogeological model of the Germencik Geothermal System, which is one of the most important geothermal resources discovered in Büyük Menderes Graben. The study area is located 30 km west of Aydın province. The Menderes Massif metamorphites are generally composed of gneisses, quartzites, marbles and schists. The fractured marble and quartzite levels in the units have become more resistant to alteration because of the metamorphizm affect. Major ion analyzes of the geothermal water samples collected during the study are evaluated using Schoeller and Piper diagrams. The anion and cations found in water are explained according to chemical analysis results. The values indicate that hot water samples are clustered in the same place. The results of geochemical analysis in study water show that amounts of the alkali elements (Na + K +) are found more than amount of the alkaline elements (Ca + 2 + Mg + 2), so the values according to Piper diagram are in region 2. The results of the analysis revealed that the most abundant ions are sodium and bicarbonate ions. The facies type of the source water is determined as Na - Ca - Cl - HCO3. Geothermal fluid temperatures in the study area range from 160oC to 170oC. According to the 18O and 2H isotope analysis results, all hot water samples taken from the study area are meteoric origin. It is expected that a low value of the Tritium (3H), because of the radioactive decay of the underground water originated meteoric, which have a long way. It is evaluated that Tritium (3H) value of working waters is low and their conductivity is high. According to this, it can be said that the contact time of the Germencik hot waters to the aquifer is very long.