Atık lastik talaşı ve PET lifi katkılı bitüm betonun mühendislik özelliklerinin araştırılması
Investigation of engineering properties of waste tyre shavings and PET fiber additives for the bitume concrete
  1. Tez No: 493808
  2. Yazar: BURÇİN PAÇACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı bitüm betonu kaplı karayollarının stabilite ve akma değerlerinin iyileştirilmesidir. Ülkemizde bitüm betonu (esnek) kaplamalı yol ağının geometrik ve fiziksel standardlarının yükseltilmesi çalışmaları devam etmektedir. yol kaplamasının performansını artırmak için çeşitli yöntemlerin uygulanmasına karşın fiziksel ve geometrik hatalardan dolayı kaplamanın servis ömrü hala kısa olmakta ve kısa sürede onarım gerektirmektedir. Diğer yandan çevre kirliliğine sebep olan bir sorun olmaktadır. Bu sebeplerden dolayı, atık PET (Polietilen Terraftalat) ve karbon siyahını kullanarak yol kaplamasının performansını geliştirmek amaçlanmıştır. PET, PET lif ve granuler PET olarak kullanılmıştır. PET lif, PET şişelerin 3-4 cm uzunluğunda ve yaklaşık 1 mm eninde kesilmesiyle elde edilmiştir. Granuler PET ise PET şişelerin geri dönüşüm işleminin gerçekleştiği ticari işletmeden temin edilmiştir. Diğer katkı maddesi olan karbon siyahı taşıt lastiklerin piroliz yöntemi ile ayrışması sonucunda elde edilmiştir. Karbon siyahı endüstriye kullanım için değerlendirilememektedir. Araştırma laboratuvar ortamında gerçekleşmiş olup kullanılan granuler PET, PET lif ve karbon siyahı %0.5, %1.0, %1.5 ve %2.0 oranlarında birlikte ve ayrı ayrı karışıma eklenmiştir. Katkı maddelerinin referans numuneye göre fiziksel ve mekanik özelliklere etkisi araştırılmıştır. Deneysel çalışmalar TS EN, ASTM, ASHTO gibi gelişmiş standardlara göre yapılmıştır. Araştırmada PK3 (%0.75 karbon siyahı ve % 0.75 PET lif) numunesinin referans numunesine göre stabiliteyi artırdığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to increase the yield point and the stability of highways covered with bitume concrete. In our country, studies have been continuing to improve geometrical and physcial properties of roads covered with bitume concrete. Although several methods applied to improve performance of road cover, service life of cover is still short and need be repaired in a short period for physicial and geometrical errors. On the other hand recylicing waste materials which cause pollution is becoming more of an issue lately. For this reason, it was aimed to improve performance of road cover by using waste PET (polyethylene terephthalate) and carbon black. PET can be used as granuler PET and PET fiber. PET fiber was obtained by cutting of waste PET into small pieces which has 3-4 cm length and 1 mm thickness. Granuler PET was also obtained from recycling department of a commercial business. Other additive carbon black was obtained as waste material by decomposing of the tyre with the method of pyrolysis. Carbon black cannot be evaluated for any industrial usage. The research was carried out in a laboratory. Granuler PET, PET fiber, Carbon black were added to mixture seperately and together with ratio of 0.5%, 1.0%, 1.5% and 2.0%. Effects of additives to physcial and mechanical properties of reference specimen was investigated. Experimental studies were carried out according to TS EN, ASTM and AASHTO standarts. At the end of study, it was observed that PK3 specimen (0.75% carbon black and 0.75% PET fiber) performed higher stability compared to reference specimen.