Yukarı Kargabükü (Anzorey) (Göksun-Kahramanmaraş) mevkii soğuk su kaynaklarının hidrojeokimyasal olarak incelenmesi
Yukari Kargabuku (Anzorey) (Goksun-Kahramanmaras) hydrogenochemical investigation of local cold water resources
  1. Tez No: 493810
  2. Yazar: AYTAÇ YEDİKARDEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF URAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmamızda Kahramanmaraş Göksun ilçesinin Yukarıkargabükü (eski adıyla Anzorey) mevkiisindeki içme suyu kaynaklarının hidrojeokimya, izotop jeokimyası ve tıbbi jeoloji açısından incelenmesi yapılmıştır. İnceleme alanından alınan su örnekleri dört farklı su kaynağından sağlanmış ve beş ay boyunca örnekleme yapılmıştır. Toplanan su örneklerinde 18O ve 2H, 3H izotop analizleri yapılmıştır.. Bölgesel araştırmalar sırasında 60-70 yaş aralığındaki Anzoreylilerin işitme kaybı şikayetlerinin fazla olduğu buna paralel olarak sudaki baryum konsantrasyonlarının da (0,007- 1,2mg/L) Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği içme suyu standart değerinin (0,7 mg/L) üstünde olduğu gözlemlenmiştir. Bu nedenle işitme kaybı yaşayan bireylerden oluşan gönüllülülerde yüksek frekans saf ses taraması ile işitme düzeyleri araştırılmıştır. Çalışmaya dahil edilen hastaların otoskopik muayeneleri normal olup, timpanik membran tüm hastalarda normal gözlenmiştir. Saf ses odyometrisi ses yalıtımlı odalarda yapılarak hastaların hava yolu işitmesi 0.250–20 kHz arasında incelenmiştir. Ayrıca hastalarda konuşma testleri de yapılmış ve hastaların konuşmayı anlama eşikleri ve konuşmayı ayırt etme yüzdeleri belirlenmiştir. Muayeneler sonucunda 60 yaşındaki bir hasta hariç tüm hastalarda belirli seviyelerde işitme kayıpları tesbit edilmiş ve %90 gibi yüksek oranda işitme kaybı olduğu bulunmuştur. Onbeş hastada normal sınırlarda işitme, yirmi hastada hafif derecede, onsekiz hastada ileri derecede geri kalanlarda ise orta derecede sensörinöral işitme kaybı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, the hydrogeochemistry, isotope geochemistry and medical geology characteristics of drinking water sources of Yukarıkargabükü area (Göksun-Kahramanmaraş) were investigated. Water samples were obtained from 4 different sources during five monhts long sampling campaign.18O and 2H, 3H isotopic values of water samples were determined. Local investigations showed that hearing loss is a very common problem among elderly adults of the area. Parallel to this, barium concentrations of these water samples (0,007- 1,2mg/L) are higher than the WHO drinking water standards (0,7 mg/L).Based on these findings, high frequency pure sound scanning and hearing levels were investigated on individuals with hearing loss. Otoscopic examinations of patients are normal and tympanic membranes are normal in all patients. Pure sound audiometry was performed in sound-isolated rooms and airway hearing of patients was studied between 0.250 and 20 kHz. In addition, speech tests were conducted in patients, and the thresholds for understanding the patients' speech and distinguishing the conversation were determined. Examinations showed that all patients, except one 60 year-old patient , have hearing loss at certain levels. It was also found that hearing loss is as high as 90%. fifteen patients are found to have normal hearing, mild in twenty patients, advanced in eighteen patients, and sensorineural hearing loss in the middle in the remaining patients