Lif levha yüzeylerinin CNC makineleri ile işlenmesinde yüzey pürüzlülüğü üzerine takım yolu ayarlarının etkileri
The effects of tool path settings on roughness of fiberboard surfaces processed with CNC machines
  1. Tez No: 493814
  2. Yazar: ELİF AKÇAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR CİHAD BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Günümüzde mobilya üretiminde lif levha ve yonga levhalar yoğun olarak kullanılmaktadır. Bazı mobilya parçalarında lif levha yüzeyleri CNC makineleri ile şekillendirilmekte, sonra bu yüzeyler boyanmakta veya PVC kaplanmaktadır. Lif levha yüzeylerinin işlenebilmesi için, CNC makinelerinde birçok değişik parametre ayarlanmaktadır. Bunlar; bıçak motoru hızı, besleme hızı, bıçak adımı, bıçak dalma miktarı, işleme stratejisi vs. Yapılan bu ayarlamalara göre işlenen desenin olduğu kısım farklı yüzey pürüzlülüklerine sahip olmaktadır. Bu ise yüzey kalitesini etkilemektedir. CNC makinesi bıçak motoru devrinin çok yüksek ayarlanması, bıçak adımının çok düşük seçilmesi ve besleme hızının çok düşük olmasının, yüzey pürüzlülüğünü azalttığı, ancak fazladan enerji tüketimine sebep olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, CNC makineleri ile lif levhaların yüzeylerinin işlenmesi esnasında enerji tasarrufu ve yüzey pürüzlülük kriterlerine göre optimum makine ayarlarının (bıçak motoru hızı, besleme hızı, bıçak adımı) belirlenmesidir. Çalışma sonunda elde edilen bulgulara göre; takım yolu ayarlarından %40 bıçak adımı, 5 m/dk besleme hızı ve 8000 d/dk bıçak motor devri optimum takım yolu ayarları olduğu söylenebilir. Kesin rakamlar değil aralık olarak ifade etmek gerekirse; %40-50 bıçak adımı, 3-5 m/dk besleme hızı, 8000-10000 d/dk bıçak motoru devri önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Today, fiber boards and particle boards are used intensively in furniture production. In some furniture parts, fiberboard surfaces are shaped by CNC machines, then these surfaces are painted or PVC coated. On the CNC machines, many different parameters adjust before the boards processed. These are; spindle motor speed, feed rate, cutter step over, cutter plunge speed, tool strategy, etc. According to these adjustments, the surfaces of the fiber boards have different surface roughness. These adjustments affect the surface quality. In addition, to adjustment the lower spindle motor speed, small step over, lower fade rate increase the surface roughness. But, it is thought that these strategies can cause very high energy consumption. The main aim of this study is to determine the optimum parameters such as spindle motor speed, feed rate and step over according to energy consumption and surface roughness factors, when the fiber boards processes on CNC machines. According to the findings obtained at the end of the study; it can be said that the optimum tool path settings are 40% step over, 5 m / min feed rate and 8000 rpm spindle speed. To be expressed in terms of range, not exact figures; 40-50% step over, 3-5 m / min feed rate, 8 000-12 000 d / min spindle speed can be suggested.