Kavak odununun bazı fiziksel ve mekanik özellikleri üzerine azot gazı varlığında yapılan ısıl işlemin etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of the heat treatment conducted in the presence of nitrogen gas on the physical and mechanical properties of poplar wood
  1. Tez No: 493813
  2. Yazar: HASAN ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR CİHAD BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Günümüzde ısıl işlem prosesi bir odun modifikasyon yöntemi olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Birçok faktör ısıl işlemin sonuçları üzerine etkilidir. Bu faktörler; sıcaklık, işlem süresi, ısı transfer aracı, odun türü (yumuşak odun-sert odun), başlangıç rutubet miktarı, odun yoğunluğu ve odunun ekstraktif madde miktarıdır. Günümüzde, ısı transfer aracı olarak, su buharı, hava, kızgın yağ ve azot gazı kullanılarak birçok farklı endüstriyel ısıl işlem metodu geliştirilmiştir. Bu çalışmada, azot gazı varlığında yapılan ısıl işlemin kavak (populussubsps.) odununun bazı fiziksel ve mekanik özellikleri üzerine etkileri belirlenmiştir. Isı transfer aracı olarak azot gazı ve hava olmak üzere iki farklı ısı transfer aracı kullanılmış ve ısıl işlemin bazı fiziksel ve mekanik özellikler üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışma“Retification”metoduna göre yapılmıştır. Bu çalışmada, ayrıca ön işlem olarak vakumla odun boşluklarındaki havanın uzaklaştırılması ve yerine azot gazı transferi yapılmaya çalışılmıştır. Sonra, ısıl işlem uygulanmıştır ve bu ön işlemin etkisi de belirlenmiştir. Laboratuar denemelerinde tam kuru yoğunluk, denge rutubet miktarı, teğet genişleme, radyal genişleme, genişleme anizotropisi, boyuna genişleme ile hacmen genişleme yüzdeleri gibi fiziksel özellikler belirlenmiştir. Ayrıca, statik eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü, şok direnci gibi bazı mekanik özellikler araştırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; azot gazı atmosferinde yapılan ısıl işlemin, fiziksel ve mekanik özellikler üzerine etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the heat treatment process is widely used as a wood modification method. Many factors influence the results of heat treatment. These factors are; temperature, process time, heat transfer medium, wood type (soft wood-hard wood), initial moisture content, wood density and extractive content of the wood. Today, many different industrial heat treatment methods have been developed as heat transfer medium using water vapor, air, hot oil and nitrogen gas. In this study, the effects of heat treatment conducted under nitrogen gas on the physical and mechanical properties of poplar (populus subs.) wood were determined. Two different heat transfer devices, nitrogen gas and air were used as heat transfer medium and the effect of heat treatment on some physical and mechanical properties was investigated. The study was carried out according to the“Retification”method. In this study, it was also tried to remove the air in the wood cavities as a pretreatment and to transfer nitrogen gas instead. Then, heat treatment was applied and determined by the effect of this pretreatment. In laboratory experiments, physical properties such as oven dried density, equilibrium moisture content, tangential swelling, radial swelling, longitudinal swelling, swelling anisotropy and volumetric swelling percentages were determined. In addition, some mechanical properties such as modulus of rupture, modulus of elasticity, impact bending was investigated. According to findings, it was determined that heat treatment in the presence of nitrogen gas is effective on the physical and mechanical properties.