Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Avşar Kampüsü tohumlu bitkilerinin çeşitliliği ve sistematiği
Diversity and systematics of seed plants in Avşar Campus, Kahramanmaras Sutcu Imam University (KSU)
- Tez No: 493818
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
“Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Avşar Kampüsü Tohumlu Bitkilerinin Çeşitliliği ve Sistematiği”adlı bu çalışma KSÜ Avşar Kampüs florasını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma alanı Kahramanmaraş ili sınırları içinde ve Davis'in kare (Grid) sistemine göre C6 karesinde yer almaktadır. Bu araştırmada, Nisan 2016 – Haziran 2017 tarihleri arasında yapılan arazi çalışmalarında toplanan bitki örneklerinin değerlendirilmesiyle, 65 familya, 194 cinse ait 279 tohumlu bitki taksonu tespit edilmiştir. Bu taksonlardan 2 adeti (% 0,71) (Papaver clavatum, Trigonella kotschyi) Türkiye için endemiktir. Ayrıca Türkiye için endemik olup yalnızca Muğla ve çevresinden bilinen Liquidambar orientalis taksonu kampüs içerisinde ex-situ olarak bulunmaktadır. Fitocoğrafik bölgesi belirlenebilen taksonların 21'i (% 7,5) İran – Turan bölgesine, 10'u (% 3,5) Avrupa – Sibirya bölgesine, 54'ü (% 19,3) Akdeniz bölgesine dâhildir. Çok bölgeli veya bölgesi bilinmeyen 194 takson ise % 69,5 oranına sahiptir. En çok taksona sahip familyalar, Fabaceae 54 takson (% 19,4), Asteraceae 29 takson (% 10,4), Poaceae 21 takson (% 7,5), Rosaceae 11 takson (% 3,9), Apiaceae ve Brassicaceae ise 10'ar taksona (% 3,6) sahiptir.
Özet (Çeviri)
“Diversity and Systematics of Seed Plants in Avşar Campus, Kahramanmaraş Sütçü İmam University (KSU)”was conducted in order to determine the flowering plants. The research area is located within the borders of Kahramanmaraş province and C6 according to Davis' square (Grid) system. In this study, 279 seed plant taxa belonging to 194 genus of 65 families were determined by evaluating the plant samples collected during the field studies carried out between April 2016 and June 2017. Two of these taxa (0,71%) (Papaver clavatum, Trigonella kotschyi) are endemic for Turkey. Also, Liquidambar orientalis, which is endemic taxon for Turkey and known only from Muğla and its environs, is found as planted for ex-situ conservation within the campus. Twenty-one (7.5%) of the taxa that can be identified phytogeographical region belong to Irano-Turanian region, 10 taxa (3.5%) belong to Euro-Siberian region and 54 taxa (19.3%) belong to Mediterranean region. 194 taxa, which are multi-regional or unknown, have a rate of 69.5%. The richest families were Fabaceae with 54 taxa (19,4%), Asteraceae with 29 taxa (10,4%), Poaceae with 21 taxa (7,5%), Rosaceae with 11 taxa (3,9%), Apiaceae and Brassicaceae with 10 taxa (3,6%) for each.