Türkiye'de yayılış gösteren Johrenia dichotoma dc. ve Johrenia selinoides Boiss. et Bal. türleri üzerine karşılaştırmalı anatomik çalışma
A comparative anatomical study on the species Johrenia dichotoma dc. and Johrenia selinoides Boiss. et Bal. growing in Turkey
  1. Tez No: 493826
  2. Yazar: KAĞAN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çaılşmada Johrenia dichotoma ve J. silenoides türlerinin karşılaştırmalı olarak anatomik bulgularına yer verilmektedir. Yapılan bu çalışma ile J. dichotoma ve J. selinoides türlerine ait gövde enine kesitleri, yaprak enine kesitleri yaprak alt ve üst yüzeysel kesitleri, ray enine kesitleri ile meyve enine kesitleri anatomik olarak incelenmiş, benzerlik ve farklılıklar ortaya konmuştur. J. dichotoma gövde enine kesitinde sulkuslar az belirgin ve düzenli olarak tekrar ederken, J. selinoides gövde enine kesitinde bir sulkus diğerlerine oranla daha belirgindir. J. dichotoma' da yağ kanalları (14-16 adet) ve iletim demetleri (14-16 adet) sayısı, J. selinoides 'de bulunan yağ kanalları (10-12 adet) ve iletim demetleri (8-10 adet) sayısından daha fazladır. J. dichotoma yaprak enine kesitinde üst ve alt epidermaya bakan iki adet yağ kanalı bulunurken, J. selinoides yaprak enine kesitinde alt epidermaya bakan bir adet yağ kanalı bulunmaktadır. Her iki tür de en az 10'ar adet yaprak yüzeysel kesitlerindeki stoma ve epiderma hücreleri sayılımış ve yaprakların amfistomatik olduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda J. dichotoma yaprak alt stoma ideksi 17±91 ve üst stoma indeksi 16±39 hesaplanırken, J. selinoides alt stoma indeksi 18±98 ve üst stoma indeksi 16±12 olarak hesaplanmıştır. J. dichotoma meyve enine kesitlerinde lateral meyve ucu optuz, perikarp endospermin yaklaşık 1/10'u kadar iken, J. selinoides meyve enine kesitlerinde lateral meyve ucu akut, perikarp endospermin yaklaşık 1/3'u kadardır. Araştırma sonucunda türlerin anatomik olarak farklılık gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, comparative anatomical findings of Johrenia dichotoma and J. silenoides species are included. In this study, stem cross sections of J. dichotoma and J. selinoides species, leaf cross sections and leaf süper ficial of the leaves, cross section of the rails and cross sections of the fruits were examined anatomically and similarities and differences were revealed. Johrenia dichotoma while sulcus in the transverse section of the body are less pronounced and regularly repeated, J. selinoids are more pronounced than others in a sulkus cross section of the body. In J. dichotoma, the number of fat channels (14-16) and the number of conduction bundles (14-16) is greater than the number of fat channels (10-12) and conduction bundles (8-10) found in J. selinoides. The cross section of leaves in J. dichotoma, there are two oil channels facing the upper and lower epidermis, while the cross section of leaves in J. Selinoides, there is one oil channel facing the lower epidermis. Both species were considered stoma and epidermis cells in at least 10 leaf surface sections and it was determined that the leaves were amfistomatik. In this respect, Johrenia dichotoma leaf was calculated as lower stomata index 17±91 and upper stomata index 16±39. selinoids were calculated as sub-stomata index 18±98 and upper stomata index 16±12.In the cross sections of J. dichotoma fruit, lateral fruiting is optic, pericarp is about 1/10 of endosperm, J. selinoides fruit cross-section is lateral fruit-acute, pericarp is about 1/3 of endosperm. As a result of the research, it was determined that the species varied anatomically.