Absorbsiyonlu bir soğutma sisteminde farklı soğutucu akışkanlar için termodinamik ve ekserji analizi
Thermodynamic and exergy analysis of an absorption cooling system for different refrigerants
- Tez No: 493827
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK NUR ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Absorbsiyonlu soğutma sistemleri soğutma ve ısıtma amaçlı kullanılarak, çevre korumasının yanında enerji tasarrufu da sağlamaktadır. Sistem diğer soğutma sistemlerine göre daha kompleks ve soğutma etki katsayısı daha küçük olmasına rağmen atık enerjilerin ve yenilenebilir enerjilerin değerlendirilmesinde uygun sistemlerden biridir. Sıkıştırma işlemi diğer sistemlerde kompresörle yapılmasına rağmen, absorbsiyonlu sistemlerde bu işlem pompa, absorber ve jeneratörden oluşan bir sistemle gerçekleştirilir. Bu çalışmada bir absorbsiyonlu soğutma sisteminin enerji ve ekserji analizi MATLAB bilgisayar programın yardımıyla farklı soğutucu akışkan çözeltileri için analiz edilmiştir. LiBr-H2O, NH3-H2O, NH3-LiNO3 ve NH3-NaSCN akışkan çifti için absorbsiyonlu soğutma sisteminde farklı jeneratör, buharlaştırıcı ve absorber sıcaklıklarında analiz yapılarak sistemin Soğutma Tesir Katsayısı ve Ekserji Verimleri her bir akışkan çifti için incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, akışkan çiftleri arasında LiBr-H2O eriyiği en iyi performansı göstermiştir. Soğutucu akışkan olarak Amonyak kullanan akışkan çiftleri kendi aralarında karşılaştırıldığında ise STK değeri en yüksek olan absorbentin NaSCN olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Absorption cooling systems are used for cooling and heating, saving energy as well as environmental protection. Although the system is more complex than the other cooling systems and the cooling efficiency coefficient is smaller, it is the most suitable system for evaluating waste and renewable energies. Although compression is done by compressor in other systems, in absorptive systems this process is done with a system consisting of absorber and generator. In this study, energy and exergy analysis of an absorption refrigeration system were analyzed for different refrigerant solutions by the MATLAB computer program. In the absorption cooling system for LiBr-H2O, NH3-H2O, NH3-LiNO3 and NH3-NaSCN fluid couples, the Coefficient of Performance and Exergy Efficiency of the system were examined for each fluid pair by analyzing at different pump, generator, evaporator and absorber temperatures. As a result of the study, the LiBr-H2O solution between the fluid pairs showed the best performance. Fluid pairs using ammonia as the refrigerant were found to be absorbent NaSCN, which has the highest COP value when compared with each other.