Türkiye'de bulut bilişimin teknolojik gelişimi ve bulut platformu üzerinde örnek bir kişisel web uygulamasının sunulması
Technologic development of cloud informatics in Turkey and the submission of a sample personal web application on cloud platform
  1. Tez No: 493831
  2. Yazar: SEFER YAZIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ KOÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) gündelik yaşamda insanlar için vazgeçilmez bir parça olmuştur. Bilgisayarlar, cep telefonları, tabletler aracılığıyla internete erişim her geçen gün kolaylaşmaktadır. İşletmeler için de bilgi teknolojilerindeki (BT) gelişmeler, sektörde varlıklarını sürdürebilmeleri ve hizmetlerini verebilmeleri için maliyet, hız, sürdürebilirlik ve zaman kolaylıklarını sağlamaktadır. İşletmelerin altyapılarını yenileme gerekliliği maliyeti arttırmaktadır. İşletmeler için artık dış kaynaktan hizmet almak bir gereklilik olmuştur. Bulut bilişim teknolojisi, işletmeler için isteğe bağlı olarak“kullandıkça öde”ilkesi ile esnek çözümler sunmaktadır. Bu çalışmada bulut bilişimin servis modelleri, dağıtım modelleri, sağladığı kolaylıklar ve dezavantajları incelenmiştir. BİT, BT ve bulut bilişimin Türkiye'deki mevcut durumu ve dünyadaki bulut bilişim durumları araştırılmıştır. Platform katmanında geliştirilen bir kişisel web uygulamasının, yazılım katmanından sunulması uygulaması da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Information and communication technologies (ICT) have become an indispensable part of everyday life for people. Accessing the Internet through computers, mobile phones, tablets is getting easier every day. For businesses, development in information technology (IT) also provides cost, speed, sustainability and time convenience to enable them to sustain their assets and services in the sector. The necessity of renewing the infrastructures of the enterprises increases the cost. It has become a necessity for businesses to receive services from outside sources. Cloud computing technology offers flexible solutions with“pay as you go”principle for businesses. In this study, service models, distribution models, facilities and disadvantages of cloud computing are examined. The current state of ICT, IT and cloud computing in Turkey and the cloud computing situation in the world have been investigated. A personal web application developed at the platform layer has also been implemented at the software layer.