İşletme yönetiminde dijitalleşme
Digitalization in business management
- Tez No: 944565
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez, dijitalleşmenin işletme yönetimindeki rolünü ve işletme performansı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Dijitalleşme, modern iş dünyasında köklü bir dönüşüm yaratarak işletmelerin operasyonel süreçlerini optimize etmesine, müşteri memnuniyetini artırmasına ve rekabet avantajı elde etmesine olanak tanımaktadır. Bulut bilişim, yapay zekâ, büyük veri analitiği ve IoT gibi teknolojiler, işletmelerin hem iç hem de dış paydaşlarla etkileşimlerini güçlendiren yenilikçi çözümler sunmaktadır. Araştırmada, dijitalleşmenin tarihsel gelişimi, organizasyonel yapılar ve çalışan davranışları üzerindeki etkileriyle birlikte ele alınmıştır. Ayrıca, dijitalleşmenin çevresel sürdürülebilirlik ve ekonomik performans üzerindeki katkıları değerlendirilmektedir. Türkiye perspektifinde ise Trendyol, Getir, Ziraat Bankası, Türk Telekom ve Migros gibi önde gelen işletmelerin dijital dönüşüm süreçleri incelenmiştir. Bu örnekler, Türkiye'nin dijitalleşme kapasitesini ve küresel dijital ekonomideki konumunu temsil etmektedir. Sonuçlar, dijitalleşmenin işletmelerin stratejik ve operasyonel süreçlerinde bir gereklilik olduğunu ve sürdürülebilir büyüme için kritik bir araç haline geldiğini göstermektedir. Tezde, dijital dönüşüm süreçlerinin başarılı olabilmesi için liderlik, çalışan eğitimi ve teknolojik altyapı yatırımlarının önemi vurgulanmıştır. Anahtar Kelimeler Dijitalleşme, işletme yönetimi, dijital dönüşüm, sürdürülebilirlik, teknoloji entegrasyonu
Özet (Çeviri)
This thesis examines the role of digitalization in business management and its impact on business performance. Digitalization has brought about a profound transformation in the modern business world, enabling companies to optimize operational processes, enhance customer satisfaction, and gain competitive advantages. Technologies such as cloud computing, artificial intelligence (AI), big data analytics, and the Internet of Things (IoT) provide innovative solutions that strengthen interactions with both internal and external stakeholders. The study explores the historical development of digitalization and its effects on organizational structures and employee behaviors. Additionally, it evaluates the contributions of digitalization to environmental sustainability and economic performance. From a Turkish perspective, the digital transformation processes of leading companies such as Trendyol, Getir, Ziraat Bank, Türk Telekom, and Migros are analyzed. These examples represent Turkey's digitalization capacity and its position in the global digital economy. The findings indicate that digitalization is a necessity in both strategic and operational processes for businesses and a critical tool for achieving sustainable growth. The thesis emphasizes the importance of leadership, employee training, and investments in technological infrastructure for the successful implementation of digital transformation processes. Keywords Digitalization, business management, digital transformation, sustainability, technology integration