Tromboembolik komplikasyonlarla başvurmuş tip 2 diabetes mellitus hastalarında pıhtılaşma faktörleri, lipid profili, pro-BNP düzeyinin tanı ve mortalite üzerindeki etkileri
The effects of coagulation factors, lipid profile, pro-BNP levels on diagnosis and mortality in type 2 diabetic patients complaining of thromboembolic complications
- Tez No: 236179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHFER GÜLOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Diabetes mellitus, insülin sekresyonu ve|veya insülinin periferik hücrelere etkisinde meydana gelen bozukluklar sonucu ortaya çıkan hiperglisemi ile karakterize bir grup metabolik sendromun adıdır. Diyabet, metabolik olduğu kadar vasküler bir hastalıktır. Diabetes mellitusun ateroskleroz gelişimini uyardığı ve gelişmekte olan aterosklerozu hızlandırdığı bilinmektedir. Diyabette hiperglisemi ve hiperinsülinemi yanında dislipidemi, hipertansiyon gibi ilave metabolik bozukluklar aterosklerotik hastalığa katkıda bulunur ve birden fazla risk faktörünün bulunması, riski eksponansiyel olarak arttırmaktadır.Bu çalışma acil servisimize tromboembolik komplikasyonla başvuran tip 2 diabet; hiperglisemi, diabetik ayak, enfeksiyon gibi tromboemboli dışı şikayetlerle başvuran tip 2 diabet ve tip 2 diabet tanısı olmadan izole serebrovasküler tromboemboli ve akut koroner sendrom gibi tromboembolik olayla başvuran rastgele seçilmiş hastalar üzerinde prospektif olarak yapıldı. Tromboembolik komplikasyonlarla başvuran diabet hastalarında pıhtılaşma faktörleri, lipid profili ve pro-BNP'nin tanı ve mortalite üzerine etkilerini ortaya çıkarmak için hastalar 3 gruba ayrıldı.Çalışmaya toplam 96 hasta alındı. Bunların 68'i (%70,84) hasta grubu, 28'i (%29,16) kontrol grubu idi. Çalışmaya alınan 96 hastanın 50'si (%52,08) erkek, 46'sı (%47,92) kadın, ortalama yaş 56,76±15,60 (30?81 yıl) idi.STA ve DTA değeri grup 2'de grup 3'ten, grup 1'de de grup 4'ten yüksek bulundu. Buna göre diabet STA ve DTA değerinin arttırıcı bir faktördür.Kan glukoz düzeyi diabetik gruplarda diabetik olmayan gruplardan anlamlı olarak yüksek bulundu.Kan üre ve kreatinin düzeyi grup 1 ve grup 2'de grup 4'ten anlamlı olarak yüksek bulundu. Bu sonuca göre çalışmamızdaki diabet hastalarımızda diabetik nefropati gelişmeye başladığını gösterir.Tip 2 diabette fibrinojen ve faktör 7 gibi koagülasyon faktörleri artar, antikoagülan faktörlerin azalır; bunun sonucunda tromboemboli riski ve mortalite artar.Tip 2 diyabet sıklıkla aterojenik dislipidemi ile ilişkilidir. Tip 2 diyabetteki dislipidemiyi tanımlayan temel bileşenlerin; HDL kolesterol düzeyinde azalma, trigliserid düzeyinde yükselme ve VLDL kolesterol düzeyinde artış olduğu bilinmektedir. Diyabetik hastalardaki dislipidemide, normal plazma LDL kolesterolü bulunmakla beraber aterojenik küçük yoğun LDL parçacıkları sayıca artmaktadır. Çalışmamızda, beklendiği gibi, trigliserid ve VLDL değerleri diyabet grubunda kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur.HbA1c düzeylerine bakıldığındagrup 1 ve grup 2'de grup 3 ve grup 4'ten yüksek olduğu görülmüştür. Bu sonuç çalışma grubundaki diabet hastalarının kan şekeri düzeylerinin regüle olmadığını, diabet kontrollerinin düzenli yapılmadığını ve tüm bu sonuçlar ışığında bu hastalarda kronik komplikasyonların yerleşmiş olma ihtimalinin yüksek olduğunu gösterir.Tromboemboli durumlarında proBNP düzeyi yükselmektedir. Ayrıca tromboemboli hastaları arasında da diabetik olanlarda daha yüksek bulunmuştur. Grup 1'de grup istatistiksel olarak anlamlı olmasa da yüksek olması diabette pro-BNP'nin prognoz açısından önemli bir kriter olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus is a hyperglycemic metabolic syndrome caused by deficiency in insulin secretion and/or insulin dysfunction at peripheral cells. Besides being metabolic disease, diabetes is also can be defined as a vascular disease. Diabetes triggers atherosclerosis and may also accelerate progression of atherosclerosis. Hyperglycemias, hyperinsulinemia, dyslipidemia, hypertension like many factors in diabetes contribute progression of atherosclerosis. The risk of atherosclerosis increases exponentially in patients with two or more risk factors.This study was conducted in our emergency department prospectively. The patients with diabetes mellitus II who has admitted with hyperglycemia, diabetic foot, infection like non thromboembolic causes were enrolled into study. Also patients with cerebrovascular diseases or acute coronary syndrome but not diabetic were enrolled into study.Patiens were grouped in three for evaluation of effect of thromboembolic complications coagulation factors, lipid profile on diagnosis and mortality in diabetic patiens who were admitted with thromboembolic complications. In this study 96 patients were enrolled, 68 (70,84%) were who have disease and 28 (29,16%) were control group. Meam age was 56,76±15,60 (30?81) years.STA ve DTA levels in group 2 was higher than group 3 and it was higher in group 1 than in group 4. These findings show the effect of diabetes on STA and DTA levels. Blood glucose levels were significantly higher in diabetic group.In groups 1 and 2 blood urea and creatinine levels were significantly higher than group 4. This result show diabetic nephropathy in our study group.In diabtes mellitus type II blood levels of factor VII, fibrinogen like clothing factors increases where anticoagulant factor decreases which were all thought to be responsible for thromboembolism and may causes mortality.Diabetes mellitus type II is frequently related with atrherogenic dyslipdemia. The major factors determining dyslipidemia in diabtes mellitus type II are deceased HDL cholesterols and increased triglycerides and VLDL cholesterols. In diabetic dyslipidemia although plasma LDL cholesterol level is in normalrange, atherogenic, small condensed LDL partıcules increase in number. In our study we found tahat in diabetic group plasma triglyceride, VLDL levels were higher than in control group.In group 1 and 2 HbA1c levels were higher than group 3 and 4. This finding showed that diabetic patients blood glucose levels were not controlled regularly, diabetic controls were insignificant, and these patients were under the risk of chronic complications.The proBNP levels levels increases in thromboembolic situations. Among thromboembolic cases proBNP levels were higher in patiens wha were diabetic. High levels of pro-BNP were observed in group 1. Even the difference was not statistically significant, predicts that pro-BNP levels in diabetes is an important diagnostic criteria. .