Çift bant mikroşerit GPS anten analizi ve tasarımı
Analysis and design of dual band microstrip GPS antenna
- Tez No: 493867
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN SAKA TANATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çift bant mikroşerit GPS antenlerin tasarımını, üretimini ve ölçümlerini içermektedir. Yığın yapıda mikroşerit antenler kullanılarak L1 ve L2 bantlarında çalışabilen GPS anten yapıları tasarlanmıştır. Dairesel polarizasyon sağlanması için köşe kesim yöntemi kullanılmıştır. Tasarım aşamasında anten parametrelerinin, antenin giriş empedansına ve eksenel orana olan etkileri adım adım incelenmiştir. İlk olarak, her bant için ayrı ayrı yayın yapabilen anten tasarımları araştırılmıştır. Sonra, üst üste yığın yapıda, tek koaksiyel besleme tekniği ile L1 ve L2 bantlarında aynı anda rezonansta olmasını sağlayan ve köşe kesim yöntemi tekniği kullanılarak her iki bandın da dairesel polarizasyona sahip olması üzerinde çalışılmıştır. Son olarak anten yapısı elektromanyetik çözümleyici yazılımı olan HFSS kullanılarak analiz edilmiştir. HFSS yazılımı kullanılarak parametrik analizler yapılmış ve anten davranışı elde edilmiştir. Analizleri yapılan bu antenler üretilerek ölçümleri yapılmıştır. Ölçüm sonuçları ile benzetim sonuçları karşılaştırmalı bir şekilde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis contains design, production and measurements of dual bant microstrip GPS antennas. GPS antenna is designed which works L1 and L2 bands by used stacked structure microstrip antennas. The dual band circular polarization is achieved by corner truncation method. During the design process, the effects of antenna parameters on the input impedance and axial ratio characteristics are investigated step by step. First, antenna designs are investigated which individually radiation for each bands. Then, in stacked structure, antenna design is studied on L1 and L2 bands resonance at the same time with coaxial feeding technique and each bands have circular polarization by corner truncation method. The desired structure is analyzed by electromagnetic solver tool HFSS. Information about the design parameters are acquired by parametric analyses on HFSS. Designed anttennas are fabricated and measured. The measurement results of the fabricated antennas and simulation results are presented and compared with simulations.