Multisite disaggregation of monthly to daily streamflows: Case study of Kizilirmak basin (Turkey)
Çoklu aylık akım istasyon verilerinin günlük verilere ayrıştırılması: Çalışma alanı Kızılırmak havzası
  1. Tez No: 493879
  2. Yazar: SHATHA HAZIM DAWOOD AL ZAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN ŞARLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez Kızılırmak Havzasındaki akım verilerine mevcut ayrıĢtırma yöntemlerinin uygulanabilirliği konusunda geniĢ çaplı bir araĢtırma sunmaktadır. Kullanılan parametric ve parametrik olmayan yaklaĢımlar anahtar istasyonda verilerin toplanmıĢ halde mevcut olduğunu ve zamansal olarak aynı istasyonda, mekansal olarak yan kollardaki istasyonlarda istatistiksel olarak tarihi seriye benzer ayrıĢmıĢ veriye gereksinim duyulduğunu varsayar. Parametrik olmayan ve deterministik yaklaĢımların kullanılmasındaki amaç parametrik yöntemlerdeki normal dağılım varsayımı gibi sınırlamaların türetilen verideki etkilerini göstermektir. Söz konusu yöntemlerin kullanım ve sınırlamaları yöntemlerin tarihi serilerin istatistiksel karekteristiklerini muhafaza etmedeki baĢarısı çerçevesinde tartıĢıldı. Sonuçlar tarihi serinin istatistiksel karekteristiklerini yakalamada parametrik olmayan yaklaĢımın vieterminis yaklaĢımdan daha iyi olduğunu göstermiĢtir. Deterministik yaklaĢımın en önemli avantajı yıllık veriden günlük veriye doğrudan ayrıĢtırma yapmaya imkan vermesidir. Daha küçük zaman ölçeklerinde (ay, gün veya saat) türetilen veriler akım zaman serisinin tamamlanması yanısıra nehir havzası yönetim ilkelerinin belirlenmesinde kullanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis presents a comprehensive study in the applicability of existing disaggregation methods on streamflow data in Kızılırmak Basin (Turkey). The Parametric and non-parametric approaches were utilized to disaggregate the streamflow temporally from annual to monthly data as well as spatially by assuming a set of aggregated streamflow at a key station is available and it is desired for disaggregation to substations that are statistically similar to observed ones. The purpose of performing non-parametric and deterministic approaches is to show the effects of the drawbacks of the parametric one such as the normality assumption. The utility and limitation of these approaches were discussed how these approaches preserve a variety of the statistical characteristics of the historical data. The results showed that the non-parametric disaggregation approach was better than the parametric approach to capture the statistical characteristics of historical data for the tested sites. The main advantage of deterministic approach is to allow for disaggregation directly from annual to daily data. These simulated lower-level time scales (monthly, daily, or hourly) data can be used for determination of river basin management policies as well as completing streamflow time series.