Voltaj kontrollü manyetik top askı sistemi için yapay sinir ağı tabanlı uyarlamalı kontrol
Neural network-based adaptive control for voltage-controlled magnetic levitation system
  1. Tez No: 931416
  2. Yazar: MUSTAFA KOCAMAN
  3. Danışmanlar: DR. FATİH ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tezde, bir manyetik top askı sisteminin kontrolü için doğrusal olmayan bir kontrolcü tasarımı sunulmuştur. Önerilen yaklaşım, geri adımlamalı kontrol yöntemi ile radyal tabanlı fonksiyon sinir ağı yapısını birleştiren hibrit bir kontrol stratejisine dayanmaktadır. Tasarlanan kontrolcü, doğrusal olmayan dinamiklerin yanı sıra parametre belirsizlikleri ve dış bozucuların etkisi altında sistem performansını değerlendirmek amacıyla incelenmiştir. Çalışma kapsamında, bir manyetik top askı sisteminin doğrusal olmayan modeli ayrıntılı bir şekilde türetilmiş ve sistemin dinamik özellikleri analiz edilmiştir. Parametre belirsizlikleri ve dış bozucuların etkilerini telafi etmek amacıyla, radyal tabanlı fonksiyon sinir ağı ileri beslemeli bir yapı olarak sisteme entegre edilmiştir. Sistemin kararlılığı, Lyapunov kararlılık teorisi kullanılarak gösterilmiştir ve bu yaklaşımın matematiksel altyapısı detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Sayısal benzetim çalışmaları, MATLAB ortamında sabit bir referans noktasında dengeleme ve sinüzoidal bir referans yörüngesi takibi olacak şekilde iki farklı senaryo üzerinden gerçekleştirilmiştir. Benzetim sonuçları, önerilen kontrolcünün dinamik değişikliklere ve dış bozuculara karşı etkili bir performans sergilediğini göstermektedir. Özellikle, radyal tabanlı fonksiyon sinir ağı destekli kontrol yapısının, kararlı durum hatasını azaltmada, dinamik davranışı iyileştirmede ve kontrol giriş sinyalini daha kararlı hale getirmede başarılı olduğu gözlemlenmiştir. Elde edilen bulgular, manyetik top askı sistemlerinde radyal tabanlı fonksiyon sinir ağı entegrasyonunun, doğrusal olmayan dinamiklere sahip sistemlerde kararlılığı ve performansını artırmak için güçlü bir çözüm sunduğunu ortaya koymaktadır. Önerilen hibrit yaklaşım, parametre belirsizlikleri ve dış bozucular altında güvenilir ve verimli bir kontrol mekanizması sunduğunu kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a nonlinear controller is developed to manage and control the behavior of a magnetic levitation ball system. The proposed approach is based on a hybrid control strategy that combines the backstepping control method with a radial basis function neural network structure. The designed controller is examined to evaluate system performance under the influence of nonlinear dynamics, parameter uncertainties, and external disturbances. In the scope of the project, the nonlinear model of the magnetic levitation ball system is derived in detail, and the dynamic characteristics of the system are analyzed. To compensate for the effects of parameter uncertainties and external disturbances, a radial basis function neural network is integrated into the system as a feedforward structure. The stability of the system is demonstrated using Lyapunov stability theory, and the mathematical foundation of this approach is explained in detail. Numerical simulations were conducted in the MATLAB environment for two scenarios: balancing at a fixed reference point and tracking a sinusoidal reference trajectory. The simulation results indicate that the proposed controller performs effectively against dynamic changes and external disturbances. Specifically, the control structure supported by the radial basis function neural network has been observed to successfully reduce steady-state error, improve dynamic behavior, and stabilize the control input signal. The findings reveal that integrating radial basis function neural networks into magnetic levitation ball systems offers a robust solution for enhancing stability and performance in systems with nonlinear dynamics. The proposed hybrid approach demonstrates its capability to provide a reliable and efficient control mechanism under parameter uncertainties and external disturbances.