İskemi-reperfüzyon hasarı sonrasında gelişen bakteriyel translokasyonu önlemeye yönelik yöntemlerin karşılaştırılması
- Tez No: 49397
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN OKUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET intestinal bakterilerin mukoza bariyerini geçerek sistemik dokular içerisinde bulunması, bakteriyel translokasyon olarak tanımlanır. Bakteriye! translokasyonun gelişme yolları ve translokasyonuri önlenmesi amacı ile erişkin deneklerde ve insanlarda pek çok araştırma yapılmıştır. Yeni doğan döneminde ise bakteriyel translokasyona doğal bir yatkınlık bulunmasına rağmen, bu dönemde translokasyonu önlemeye yönelik yapılmış bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma, yeni doğan deneklerde bakteriyel translokasyonu önlemede, antibiyotik, immünglobutin ve allopurinol tedavilerinin etkinliğini kryaslamak amacıyla yapıldı. Çalışmanın genel bilgiler kısmında gastrointestinal flora ve bariyer mekanizmaları, genel ve gastrointestinal immün sistem, antijenlere karşı gelişen immün yanıt, bakteriyel translokasyonu etkileyen faktörler ve gelişme mekanizmalan ile NEC arasındaki ilişki hakkında bilgi verildi. Gereç ve yötem bölümünde, iskemi-reperfüzyon modeli, deneklerin gruplara dağılımı, deney süresince uygulanan tedavi yöntemleri, h i sto patolojik, mikrobiyolojik ve istatistiksel değerlendirmenin yapılışı hakkında bilgiler verildi. Bulgular bölümünde, iskemi-reperfüzyonun hasarının intestinal mukozada yapmış olduğu hasar ve sonrasında gelişen rejenerasyon, ışık ve elektron mikroskop çalışmaları ile gösterildi. İskemi grubunda yüksek oranda görülen bakteriyel translokasyonun, antibiyotik ve allopurinol tedavisinin ise istatistiksel olarak anlamlı oranda azaldığı görüldü. Tartışma bölümünde, çalışmamızdaki sonuçlar literatürdeki bilgiler de göz önüne alınarak ayrıntılarıyla irdelenmiş ve özellikle prematüreler başta olmak üzere hipoksi gibi stres faktörlerinin gelişmesi beklenen bebeklerde, antibiyotik ve allopurinol tedavisinin neonatal sepsis gelişmesini önleyebileceği ve kullanılmasının yararlı olacağı sonucuna varılmıştır. 72
Özet (Çeviri)
SUMMARY Gastrointestinal tract is found a reservoir for bacterial systemic infections which may lead to sepsis and death. Under certain circumstances, intestinal bacteria can escape from the gut and cause systemic infection. This process of intestinal bacteria invading extraintestinal tissues has been termed bacterial translocation. Bacterial translocation has been studied and produced in many adult clinical and animal models, but there were very few studies on newborn period. Because of this, we have designed this experimental study in newborn period for to compare the most popularized treatment methods which are said to be effective for preventing bacterial translocation in adults. Our study had been attempted in Experimental Surgery and Research Center of Çukurova University. In this experiment, newborn rabbits were used and bowel ischemia and reperfusion injury was created by partially occluding the superior mesenteric artery. The animals divided into five groups which are named as follows: sham, ischemia, antibiotic therapy, immunoglobulin therapy and allopurinol therapy groups. Five days after creating bowel ischemia and reperfusion injury, tissue samples were taken for histopathologic and microbiologic investigations. In this study, we have shown that bowel ischemia and reperfusion injury promotes gut barrier failure and bacterial translocation. By the usage of antibiotics, bacterial translocation rate was significantly decreased. There was no statistically significant difference between the immunoglobulin therapy and ischemia group. Allopurinol therapy did not decrease bacterial translocation to MLN's, but it prevented translocation to other systemic tissues. As a conclusion, this study has shown that antibiotic and allopurinol therapy may be useful to minimize the failure of intestinal barrier and the development of bacterial translocation. 73