Tarihi eserlerin yeniden işlevlendirilmesinde iç mekân tasarım analizleri ve Bakü İçerişehir 'Şirvanşahlar Sarayı' örneği
Interior design analyses in re-functioning of historical monuments and example of 'Palace of the Shirvanshahs' complex in Baku
- Tez No: 493976
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ERTEN BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, İç Mimari ve Dekorasyon, Art History, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mekan Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Korunmaya değer bir yapının yaşamını sürdürebilmesi için ne şekilde işlevlendirildiği önemlidir. Küreselleşen Dünya'da“aynılaşma”bir tepki olarak çıkan kültürel unsurların ön planda değerlendirilmesi konusunun mimari alanda bir sonucu olarak da yorumlanabilecek olan yeniden işlevlendirme kavramı; kullanımını kaybetmiş bir yapının özgün yapısına zarar vermeden ona yeni bir işlem uygulayarak farklı amaçlarda kullanımının değerlendirilmesi olarak tanımlanabilir. Bu tür işlem korumaya değer bir yapının yaşamını sürdürebilecek ve gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlarken kültürün devamlılığını sağlayacaktır. Bu tanımdan harekete bu tez çalışmasında önce tarihi eserlerin yeniden işlevlendirilmesi üzerine kurumsal anlatımlar yapılmıştır. Yeniden işlevlendirme kavramı, binaların yeniden işlevlendirilmesini gerektiren faktörler, binaya uygun“işlev”seçimini etkileyen nedenler, binalara yapılabilen müdahaleler, yeniden işlevlendirilen korumaya değer yapılarda iç mekân müdahalelerine yönelik analizler başlıkları ile konu irdelenmiştir. Tez çalışmasına inceleme konusu olarak seçilen, Bakü'de bulunan“Şirvanşahlar Sarayı Kompleksi”önceden Şah Sarayı olarak kullanılmış günümüzde müze olarak değerlendirilmiştir. Tez çalışmasında anlatılan kurumsal bilgiler ışığında“Şirvanşahlar Sarayı”zemin katındaki“Bayıl Kalesi Odası”ve birinci katındaki“Taht-Taç Salonu”nda incelemeler yapılmış ve salonların yeni işlevine ilişkin iç mekân müdahalelerine yönelik analizler çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is important how to do re-functioing of a structure which is worthy to protect to increase its life. In the globalizing world there is an understanding for the topic of“evaluation of cultural elements on the front panel”which can be interpreted as a result of the architectural field as re-functioning concept; can be defined as an evaluation of a structure, that has lost its use, to use it for different purposes by doing re-functionin process without harming the original structure. This type of work will increase the life of a structure which is worthy to protect and will help in conveyingit to future generations, while ensuring the continuity of the cultures. In this study, institutional narratives were made on the re-functioning of historical monuments. The subject was examined in terms of the concept of re-functioning, required factors for the re-functioning of buildings, the factors that affect the choice of“re-functioning method”,the interventions that can be done to the buildings and the analysis of interior interventions in worthyre-functioning structures. The“Palace of the Shirvanshahs”in Baku, which was chosen as the subject of examination for the thesis study, was used as a Shah Palace in the past and it was evaluated as a museum today. The information described in the thesis study was made in“Bayıl Castle Hall”on the ground floor and“ Throne – Crow Hall”on the first floor of“Palace of the Shirvanshahs”and analysis related to the new interiors of the halls were studied.