Avrupa Birliğinin üçüncü ülkelere yönelik kalkınma yardımları
The European Union's development assistance for third countries
  1. Tez No: 493975
  2. Yazar: HÜSEYİN KEREM ÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN KAYA ÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Gelişme ve refah düzeyleri bağlamında ülkeler arası ayrışmanın azaltılması, ulusal çabalar yanında gelişmiş ülkelerin katkısını da gerektirmektedir. Zengin ve yoksul ülkeler arasında; kalkınma, refah, sosyal eşitlik gibi yönlerde gittikçe artış gösteren farklılaşmalar olmuştur. Bunun ortadan kaldırılması ülkelerin kendi içlerinde çözebileceği bir durum değildir. Bu ancak zengin ülkelerin fakir ülkeleri itmesi ve teşviklerde bulunması ile yani dış yardım olgusu ile mümkün olmaktadır. Uluslararası arenada bir ülke iç politikasınına müdahale gibi getirileri de olan dış yardım uzun zamandır tartışma konusu haline gelmiştir. Avrupa Birliği (AB); üyelerine, adaylık sürecinde olan ülkelere ve üçüncü ülkelere çeşitli yardımlar yapmaktadır. Bu anlamda birlik mekanizmaları ve üyelerinin kendi yardım programlarıyla birlikte toplam olarak dünyadaki dış yardımlarda en büyük donörü olan AB'nin üçüncü ülkelere yapmış olduğu kalkınma yardımları, ülkelerin kalkınmalarını sağlayan önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, AB'nin üçüncü ülkelere yönelik kalkınma yardımlarının doküman analizi yöntemi ile farklı açılardan ayrıntılı olarak incelenmesidir. Tez kapsamında; Birinci Bölüm'de genel dış yardım kavramı ve tarihçesi hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. İkinci Bölüm'de AB özelinde dış yardım kavramı, dış yardım mekanizmaları ve resmi kalkınma yardımları ele alınmıştır. Üçüncü Bölüm'de, AB'nin üçüncü ülkelere sağladığı kalkınma yardımın amacı ve sonuçları tartışılmış, Afrika Ülkeleri'nden yola çıkarak AB yardımlarının ekonomik etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the context of development and prosperity levels, the reduction of cross-country distinction requires the contribution of developed countries as well as national efforts. Among rich and poor countries; development, prosperity, social equality, and so on. The rich and poor countries have become increasingly differentiated in terms of development, prosperity and social equality. This is not a situation that countries can solve within themselves. This is possible only with the help of the wealthy countries by accelerating and encouraging the poor countries, that is, the foreign aid case. Foreign aid, which is used effectively and actively in the international arena, has become a debate issue for a long time. European Union (EU); to the countries that are in the process of nomination, to their members and to third countries. In this sense, development assistance, which has been made to the third countries by the European Union, which is the largest donor in the world with foreign aid, together with its own aid programs and members' own aid programs, emerges as an important element that enables countries to develop themselves. The purpose of this study is to examine the EU in detail, from different angles, through the document analysis method of development aid for third countries. Within the scope of thesis; In the first chapter, general information about general foreign aid concept and history is given. In the second part, the concept of foreign aid in the European Union and the external aid mechanisms and official development assistance of the association are discussed. Finally, in the third chapter; The purpose and results of the development aid provided by the European Union to the third countries the impact of EU aid was examined from the African countries have been discussed.