Avrupa Birliği sürecinde Türkiye emek piyasasında kadınların kazanımları
Women's gains in Turkish labour market in EU process
  1. Tez No: 493978
  2. Yazar: İPEK GÖKBAYRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÖKALP KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, International Relations, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Avrupa Birliği Sürecinde Türkiye Emek Piyasasında Kadınların Kazanımları adlı çalışmada, özellikle 1999 yılında Türkiye'nin aday statü kazandığı ve AB ile müzakerelere başlanan 2005 yılı ve sonrasındaki kadınların işgücü piyasasındaki durumu incelenmiş ve Avrupa Birliği'ne uyum çerçevesinde, ülkedeki mevcut iktidarın politik çizgisi ışığında gerçekleştirilen yasal düzenlemelerde kadınların durumu değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı, özellikle 2002 yılından günümüze dek iktidarda bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde, Türkiye emek piyasasında kadınlara yönelik gerçekleştirmiş olduğu ilgili hukuki düzenlemelere yer vererek, sosyo-ekonomik yapıda kadınların nasıl kazanım elde ettiğini saptamaktır. Dolayısıyla refahın somut görünümü olan AB sosyal politikası, kurucu antlaşmaları, eşitliğe dair yönergeler ve ilgili politikalar çalışmanın temel dayanağını oluşturmaktadır. Ekonomik gelişmelerin sosyal gelişmeleri de beraberinde getireceğine inanan AB, 1970 yılında bu düşüncesinden vazgeçerek kadın-erkek eşitliğini tüm ana plan ve politikalara yerleştirmeye çalışmıştır. Birliğin temel amaçlarından biri hale gelen söz konusu bu yaklaşım, AB'ye uyum sürecinde Türkiye'yi de etkilemiştir. Böylelikle Türkiye, eşitliği sağlamak, istihdamda kadını güçlü kılmak amacıyla politik ve hukuki alanda birtakım düzenlemelere gitmiştir. Buna göre eşitliğin ne ölçüde sağlandığı ve kadınların ne yönde kazanım elde ettiği, çalışmamızın temel konusu oluşturmaktadır. Çalışmada, AB'ye üye ya da aday ülkelere yol gösterme anlamında politik çerçeve sunan ilgili düzenlemelerin bir kısmı Türkiye'de yasal hale getirilse de uygulama aşamasında halen birtakım sorunların olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study of Women's Gains in Turkish Labour Market in EU Process, the position of women in labour market especially in 1999 when Turkey was recognized as a candidate country and in 2005 and onwards when the negotiations with EU restarted again was studied. During EU harmonization process, the women's position was assessed according to legal regulations enacted by the available government's political line. The purpose of the study is to detect how women have obtained gains in this socio-economical structure by pointing out law regulations for women which have been conducted by Justice and Development Party in EU harmonization process, government party from 2002 to this day. Thus, the essential base of the study is EU social policy, founding treaties, directives about women and relevant policies. EU which believes financial developments lead to social developments gave up this idea in 1970 and tried to place the equality of women and men on all its plans and policies. this approach that becomes one of the main purposes of the Union affected Turkey too in its harmonization process. Therefore Turkey had to make some changes and regulations in policy and legislation in order to provide equality and strengthen women in employment fields. Accordingly, the basic issue of our study is about what scale the equality has been provided and what gains have been achieved. In this study, it was observed that though some of the relevant regulations in Turkey offering a political framework in showing guidance to member or candidate counties in EU were enacted, there are still some problems in practice.