El-hidâye bağlamında Merğînânî'nin hadisleri kullanma yöntemi
The method of using hadiths of al-Marghinani in the context of al-Hidayah
- Tez No: 494015
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL AĞIRMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Hüküm koyucu, açıklayıcı, teyit edici yönleriyle sünnet, İslam dininin temel kaynaklarındandır. Fıkhî hükümlerin delillendirilmesinde Kur'an-ı Kerim'den sonra önemli bir yer tutmaktadır. Merğînânî de“el-HidâyeŞerhu Bidâyeti'l-Mübtedî”adlı eserinde hükümlere delil olarak hadisleri getirmiştir.el-Hidâyebağlamında İmam Merğînânî'nin hadisleri kullanma yöntemi adlı tezimizde el-Hidâye'nin içerisinde yer alan hadisler inceleme konusu yapılmıştır. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde İmam Merğînânî'nin hayatı üzerinde durulmuş, hocaları, öğrencileri, eserleri hakkında genel bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise el-Hidâye'de yer alan garib, mürsel, mevzu hadisler, mevkuf hadisin Merfû hadis olarak nakli ve telfîku'r-rivayet üzerinde durulmuştur. Sonuç bölümünde de konunun genel bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sunnah which makes rules, explains and confirms the Quran and itself is the one of the basic sources of the religion of Islam. Sunnah is the second important source to offer evidences for fiqh rules following the Quran. Al-Marghinani indicates hadiths as evidence for rules in his book“al-Hidayah Fi Sharh Bidayat al-Mubtadi.”It is viewed hadiths in this book in our thesis called“The Method of Using Hadiths of al-Marghinani in the Context of al-Hidayah”Our study consists of two chapters. In the first chapter, it is focused on the life of al-Marghinani and provided general information about his teachers, his students and his books. In the second cehapter, it is focused on ghareeb, mursal ond mawdoo' hadiths, transmission of mawqoof hadith as marfoo' hadith and talfiq al-riwayq which are in al-Hidayah. In the conclusion, the topic was generally evauated.